Piechociński: w Polsce współpraca biznesu i nauki - niezbędna

Współpraca biznesu i nauki jest niezbędna, by polska gospodarka stała się bardziej konkurencyjna, a poziom jej industrializacji wzrósł z 22 do 25 proc. w ciągu pięciu lat - podkreślił w środę w Wałbrzychu (Dolnośląskie) wicepremier Janusz Piechociński.

11.06.2014 18:10

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński odwiedził fabrykę Toyoty w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (WSSE) "Invest Park". Podkreślił, że w ciągu 15 lat Polska stała się globalnym graczem w przemyśle motoryzacyjnym. Dodał, że na 25 typów silników do samochodów osobowych produkowanych w Europie, 16 powstaje w Polsce.

Piechociński podkreślił, że w Polsce dziś najważniejsze jest to, by "nie tracić żadnego miejsca pracy w przemyśle, także w tych starych, klasycznych dziedzinach, które powinny podlegać modernizacji".

Przypomniał, że dziś Polska ma 22-proc. udział przemysłu w PKB. "Za pięć lat powinno być to 25 proc. Nowoczesny przemył tworzy miejsca pracy nie tyle w fabrykach, które są zautomatyzowane, ale przede wszystkim w ich otoczeniu. Szacujemy, że nowoczesne zakłady w strefach tworząc jedno miejsce pracy generują kolejnych dziewięć, na przykład w logistyce czy usługach" - mówił.

Dodał, że aby polska gospodarka stała się bardzie konkurencyjna i znalazła się w gonie tych najbardziej nowoczesnych, musi rozwinąć się w Polsce dynamiczna współpraca biznesu ze szkolnictwem wyższym, technicznym i zawodowym. "To też nowe zadanie dla stref ekonomicznych, które dziś nie tylko mają stwarzać klimat do inwestycji, ale zbliżać się do lokalnych społeczności, szczególnie tam, gdzie jest wysokie bezrobocie i ułatwiać taką współpracę" - mówił Piechociński.

Podczas wizyty w WSSE wicepremierowi towarzyszył rektor Politechnik Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, który zapowiedział, że jego uczelnia zamierza otworzyć w Wałbrzychu wydział, na którym będą kierunki związany z profilami zakładów przemysłowych ze strefy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)