Trwa ładowanie...
piechociński

Piechociński: w przyszłym tygodniu scenariusze dla rządu dot. PLL LOT

W przyszłym tygodniu ścisłe kierownictwo rządu może zapoznać się ze scenariuszami dla PLL LOT - powiedział w piątek dziennikarzom wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Dodał, że w tej sprawie przygotowywane są daleko idące analizy.

Share
Piechociński: w przyszłym tygodniu scenariusze dla rządu dot. PLL LOT
Źródło: Jupiterimages
d13l1em

- Pracujemy nad analizą poszczególnych scenariuszy (dla LOT - PAP). W przyszłym tygodniu - sądzę - ścisłe kierownictwo rządu zapozna się z tymi scenariuszami i konsekwencjami. Trwają daleko idące analizy - powiedział Piechociński.

Również wiceminister skarbu Paweł Tamborski powiedział w czwartek dziennikarzom, że nad rozwiązaniem dla przewoźnika pracuje zespół złożony z urzędników MSP, resortu finansów, ministerstwa gospodarki i ministerstwa transportu. - Jeżeli chodzi o wyniki tych prac, to będziemy państwa na bieżąco o tym informować - powiedział.

W połowie grudnia MSP ujawniło, że LOT ma kłopoty finansowe, dlatego zarząd przewoźnika wystąpił do ministra skarbu o przyznanie 400 mln zł pomocy w pierwszej transzy; w sumie ma to być ok. 1 mld zł. Resort skarbu przelał spółce 400 mln zł pożyczki na jej ratowanie.

d13l1em

- 400 mln zł to jest pożyczka, udzielona przez rząd. (...) Nie oczekujemy, że LOT będzie traktowany w sposób nadzwyczajny. Musimy jak najszybciej doprowadzić firmę do warunków rentowności tak, żeby nie musieć oczekiwać od nikogo żadnej pomocy - powiedział w piątek w radiowej Jedynce wiceprezes ds. techniczno-operacyjnych w LOT Tomasz Balcerzak.

Wyjaśnił, że najpóźniej do 20 marca ma być przedstawiony KE plan restrukturyzacyjny. - Oczywiście będziemy starali się to zrobić jak najwcześniej - dodał. Wyjaśnił, że od tego programu będzie uzależniona decyzja KE dot. 400 mln zł dla przewoźnika.

W piątek kończy się konkurs na nowego prezesa spółki oraz członka zarządu ds. handlowych. Otwarcie zgłoszeń odbędzie się 21 stycznia. Rozmowy z kandydatami na stanowisko prezesa będą przeprowadzone 25 stycznia, a na stanowisko członka zarządu ds. handlowych 11 lutego 2013 r.

Rada nadzorcza ogłosiła konkurs po tym, jak w grudniu odwołała prezesa PLL LOT Marcina Piróga. Powodem dymisji były kłopoty finansowe spółki. Przewoźnik wystąpił do ministra skarbu - swojego właściciela - o 400 mln zł pomocy.

d13l1em

W piątek Balcerzak powiedział, że prognozowana strata PLL LOT na koniec 2012 r. może być mniejsza, niż początkowo zakładano. - W tej chwili liczymy wszystkie koszty i wpływy. Bilans będzie zamknięty niebawem. Wydaje się, że prognozowana strata (za 2012 r. - PAP) będzie mniejsza, niż początkowo zakładaliśmy. Ta strata oczywiście jest, ale ona maleje z roku na rok - mówił Balcerzak.

Na początku stycznia szef MSP Mikołaj Budzanowski powiedział, że strata PLL LOT na koniec 2012 r. może wynieść ok. 200 mln zł. Według różnych szacunków, m.in. związkowców, strata ta może wynieść 200-300 mln zł. W ub.r. spółka planowała zysk w wysokości 52,5 mln zł. Polski przewoźnik za 2011 r. odnotował 145,5 mln zł straty. W 2010 r. strata wynosiła 163,1 mln zł.

Skarb Państwa ma 67,97 proc. akcji LOT, TFS Silesia - 25,1 proc., pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników.

d13l1em

Podziel się opinią

Share
d13l1em
d13l1em