Trwa ładowanie...

Pieczywo i ciasta na wagę pod lupą UOKiK. Wstrząsające wyniki kontroli

Inspekcja Handlowa od początku roku kontrolowała w polskich sklepach żywność z kategorii: ciasta, ciastka, pieczywo czy ryby na wagę. Wyniki szokują. 80 proc. produktów wzbudziło bowiem spore wątpliwości kontrolerów. Znaleziono w nich m.in. pleśń czy nieznane konserwanty.

Pieczywo i ciasta na wagę pod lupą UOKiK. Wstrząsające wyniki kontroliŹródło: East News, fot: Mateusz Kuzniak/REPORTER
doels5s

Jak informuje UOKiK, w pierwsze połowie roku Inspekcja Handlowa kontrolowała produkty sprzedawane luzem, na wagę lub na sztuki.

Kontrola była prowadzona nie tylko w supermarketach, ale również w sklepach spożywczych, cukierniach, piekarniach czy sklepach rybnych - w sumie 164 placówki. Aż w 80 proc. wykryto nieprawidłowości.

"Inspektorzy ocenili 1384 partie produktów, ponad trzy czwarte to różnego rodzaju ciasta, ciastka i cukierki. Nieprawidłowości dotyczyły ponad 64 proc. skontrolowanych partii, w tym prawie 60 proc. ciastek i ciast, ponad 70 proc. ryb czy ponad trzech czwartych pieczywa" - czytamy w komunikacie UOKiK.

doels5s

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Co było nie tak? Ciasta i ciastka miały niewłaściwą strukturę, były gumowate, zawierały strzępki pleśni, niezadeklarowane w składzie barwniki lub miały inną niż podana na opakowaniu zawartość składników odżywczych.

Bakalie zawierały niewymienione w składzie konserwanty, a słodycze miały inną niż deklarowana zawartość soli i cukru. Ryby z kolei miały nieprzyjemny zapach, rozpadały się po ugotowaniu i miały niejednorodną strukturę.

doels5s

UOKiK zwraca również uwagę, że ponad połowa produktów była źle oznakowana. Najgorzej pod tym względem było w przypadku pieczywa. Tu brakowało oznaczeń, wykazów alergenów czy pełnych nazw składników.

Na dodatek nazwa często wprowadzała w błąd. Kule rumowe nie zawierały rumu, a markizy cytrynowe - cytryn.

Często również brakowało adnotacji, że pieczywo produkowane z ciasta głęboko mrożonego.

"Pojawiły się także przypadki stosowania w oznakowaniu ciast i ciastek określenia "domowe", choć zawierały konserwanty, regulatory kwasowości, emulgatory i barwniki" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Co więcej, inspektorzy zwrócili uwagę na zawyżanie cen przez sprzedawców, niezalegalizowane wagi czy produkty bez podanych terminów ważności.

doels5s

"W wyniku kontroli Inspekcja Handlowa ukarała 45 osób mandatami, a w wyniku wszczętych postępowań administracyjnych UOKiK ukarał finansowo kilkudziesięciu przedsiębiorców. Ponadto Inspekcja Handlowa skierowała 21 informacji o nieprawidłowościach do wojewódzkich inspektoratów jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, 6 do organów nadzoru sanitarnego i 24 do innych organów" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

doels5s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doels5s