Pierwsze konkursy na wsparcie UE dla Mazowsza - w połowie września
Samorząd woj. mazowieckiego planuje ogłosić w połowie września pierwsze konkursy na unijne dofinansowanie projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza na lata 2014-2020. Oferta będzie również skierowana do gmin i powiatów.
"Pierwsze konkursy ruszą w końcówce trzeciego kwartału tego roku. Oferta będzie na pewno dla gmin i powiatów, bo tutaj nie blokują nas żadne rozporządzenia pomocowe i możliwość udzielenia wsparcia w zakresie pomocy publicznej. Na co czekamy, jeżeli chodzi o uruchomienie konkursów dla przedsiębiorców" - podkreśliła we wtorek dyrektor departamentu rozwoju regionalnego i funduszy europejskich Urzędu Marszałkowskiego woj. mazowieckiego Agnieszka Rypińska podczas konferencji "W nowej perspektywie: Polska", zorganizowanej przez serwis samorządowy PAP.
Rypińska dodała, że w przygotowaniu są "dokumenty wdrożeniowe". "Skupiamy się głównie na kryteriach wyboru (projektów). Planujemy w drugim kwartale zatwierdzić znakomitą ich część, co umożliwi nam uruchomienie pierwszych konkursów w połowie września" - oceniła.
Blisko 2,1 mld euro będzie miało do wykorzystania Mazowsze z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) na lata 2014-2020. Z tego na drogi ma trafić 232 mln euro, a na kolej 135 mln euro. Dotacje mają objąć m.in. modernizacje linii czy zakup nowego taboru dla Kolei Mazowieckich. Kolejne 324 mln euro mają być wydane na gospodarkę niskoemisyjną. Chodzi np. o budowę instalacji OZE, termomodernizację budynków użyteczności publicznej czy inwestycje prowadzące do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza.
278 mln euro przeznaczonych ma zostać na badania i rozwój. Z tych pieniędzy będą mogły skorzystać instytucje naukowe, konsorcja naukowe i przedsiębiorstwa, m.in. na transfer technologii.
Ponad 230 mln euro ma trafić na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu. Pieniądze mają przyczynić się do wzmacniania konkurencyjności małych i średnich firm. Po fundusze będą mogły sięgnąć też samorządy, które będą chciały lepiej przygotować swoje tereny pod inwestycje, tak by zachęcać potencjalnych inwestorów.
Na walkę z bezrobociem i aktywizacją zawodową będzie z kolei ponad 450 mln euro. Na promocję trwałego zatrudnienia ma trafić 137,9 mln euro, edukację - niezależnie od wieku (161,9 mln euro), a na wspieranie walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym wspieranie ekonomii społecznej (172,4 mln euro).
Pieniądze uzyskane w tej perspektywie finansowej są mniejsze niż w poprzedniej o ok. 700 mln euro. Mazowsze z powodu wysokiego PKB na głowę mieszkańca jest traktowane jako region lepiej rozwinięty.
Obok RPO ważnym dokumentem dla Mazowsza jest podpisany pod koniec listopada ub.r. Kontrakt Terytorialny, który przewiduje m.in. budowę 11 stacji metra, obwodnicy śródmiejskiej, nowych odcinków sieci tramwajowych. Projekty zawarte w dokumencie szacuje się na ponad 49 mld zł.