Trwa ładowanie...
d1qjvwl
d1qjvwl
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pierwsze konkursy na wsparcie UE dla Mazowsza - we wrześniu

Samorząd woj. mazowieckiego ma ogłosić we wrześniu pierwsze konkursy na dofinansowanie UE projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza na lata 2014-2020. W tym roku ich wartość to ok. 1 mld zł. Na wsparcie mogą liczyć m.in. instytucje kultury czy przedszkola.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1qjvwl

"Pierwsze konkursy zamierzamy uruchomić pod koniec września. Będą one dotyczyły zarówno tzw. projektów miękkich, jak i twardych" - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Mariusz Frankowski. Konkursy na tzw. projekty twarde dotyczyć będą inwestycji m.in. w e-usługi czy termomodernizację budynków użyteczności publicznej; a na miękkie - m.in. aktywizacji osób wykluczonych społecznie i zwiększenia dostępu do edukacji przedszkolnej.

We wrześniu samorząd woj. mazowieckiego chce ogłosić dwa konkursy dotyczące potencjału Mazowsza. "To będą tzw. twarde inwestycje. Chodzi o wzmocnienie e-usług w administracji. Konkurs jest przeznaczony dla jednostek samorządu terytorialnego, gmin, powiatów, województw, ale też dla administracji rządowej. Planujemy przeznaczyć na ten cel 120 mln zł" - powiedział Frankowski.

Drugi konkurs - jak mówił - będzie dotyczył także e-usług, ze szczególnym naciskiem na wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej. Na to ma trafić ok. 115 mln zł. Po pieniądze będą mogły sięgnąć podmioty lecznicze działające w publicznym systemie ochrony zdrowia, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

d1qjvwl

Frankowski zapowiedział, że kolejne konkursy dotyczące podobnych inwestycji przewidziano w czwartym kwartale br. W tym roku samorząd woj. mazowieckiego ogłosi w sumie kilkanaście konkursów o wartości ok. 1 mld zł.

Dużym zainteresowaniem - jego zdaniem - powinien cieszyć się konkurs dotyczący termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Jest on zaplanowany na grudzień. Jego budżet sięga ponad 57 mln zł. "Na dofinansowanie unijne mają szansę inwestycje poprawiające efektywność energetyczną budynków. Premiowane będą projekty z udziałem odnawialnych źródeł energii. Na wsparcie mogą liczyć przedsięwzięcia dotyczące ocieplenia obiektów, wymiany okien, zewnętrznych drzwi oraz oświetlenia na energooszczędne, przebudowy systemów grzewczych, wentylacji i klimatyzacji" - tłumaczył. O unijne pieniądze mogą się starać m.in. instytucje kultury, sektora finansów publicznych i samorządy.

W czwartym kwartale br. przewidziano pierwszy konkurs dla przedsiębiorców. "Dofinansowanie unijne będzie przeznaczone na projekty badawczo-rozwojowe pozwalające firmom rozpocząć współpracę z jednostkami naukowymi lub zdobyć doświadczenie w prowadzeniu przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, ale na mniejszą skalę do kilkudziesięciu tysięcy złotych" - wyjaśnił. Na ten cel przewidziano ponad 20 mln zł.

Na grudzień zaplanowano ponadto konkurs w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). To wspólne projekty Miasta Stołecznego Warszawa i przylegających do niej gmin z pieniędzy UE. Na pieniądze UE mogą liczyć m.in. inwestycje w budowę czy przebudowę ścieżek rowerowych, a także miejsc parkingowych dla rowerów. Trafi na to ponad 188 mln zł. Konkurs jest przewidziany dla samorządów.

d1qjvwl

Z kolei na budowę i przebudowę dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych przeznaczone zostanie ponad 143 mln zł.

"Nie zapominamy o tzw. projektach miękkich. We wrześniu ruszy konkurs dotyczący aktywizacji osób wykluczonych społecznie. Chodzi przede wszystkim o staże zawodowe m.in. dla osób powyżej 50 roku życia, niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne i o niskich kwalifikacjach zawodowych. Z Europejskiego Funduszu Społecznego zapewniono ponad 17 mln zł" - wyjaśnił.

Również we wrześniu odbędą się konkursy dotyczące zwiększenia dostępu do edukacji przedszkolnej. Zarezerwowano na to ponad 9 mln zł. "Wsparcie trafi na tworzenie punktów przedszkolnych, nowych przedszkoli, na dodatkowe zajęcia np. logopedyczne, terapeutyczne, psychologiczne, a także kursy, szkolenia, studia podyplomowe dla nauczycieli edukacji przedszkolnej czy ich współpracę ze specjalistycznymi ośrodkami" - zaznaczył Frankowski.

Na tworzenie miejsc pracy w sektorze ekonomii społecznej dla osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym przeznaczono natomiast ponad 15 mln zł. Konkurs rozpocznie się już we wrześniu - dodał Frankowski.

d1qjvwl

Podziel się opinią

Share
d1qjvwl
d1qjvwl