Pierwsze oszczędności KGHM dzięki programowi "Efektywność" wyniosą 80 mln zł
26.03. Warszawa (PAP) - KGHM Polska Miedź oszacował pierwsze oszczędności związane z programem "Efektywność" na 80 mln. Środki te zostaną zaoszczędzone dzięki wprowadzeniu w życie...
26.03. Warszawa (PAP) - KGHM Polska Miedź oszacował pierwsze oszczędności związane z programem "Efektywność" na 80 mln. Środki te zostaną zaoszczędzone dzięki wprowadzeniu w życie 200 różnych inicjatyw, z których część zostanie uruchomiona od razu, a część po przeprowadzeniu testów - poinformowała spółka w komunikacie.
"Projekt +Efektywność+ ma obniżyć jednostkowe koszty produkcji miedzi. Realizowany od 2009 roku ma być wdrażany w ciągu kolejnych trzech. W dwóch pierwszych, z zaplanowanych siedmiu, falach projektu, zrealizowano 10 programów" - napisano w komunikacie.
Spółka podała, że potencjał poprawy efektywności i redukcji kosztów wynosi łącznie w całym programie 600 mln zł, w całym procesie produkcji miedzi: od wydobycia rudy miedzi, poprzez wzbogacanie urobku, kończąc na procesie hutniczym.
Do tej pory, w ramach programu działał zespół projektowy, który składał się z ponad 20 liderów zmian z KGHM oraz konsultantów firmy McKinsey & Company.
"Dotychczas przeprowadzono ponad 80 warsztatów w których zaangażowano 1.500 pracowników, dzięki którym powstało prawie 2.000 pomysłów i po dalszej szczegółowej analizie udało się wyselekcjonować 200 inicjatyw przeznaczonych do wdrożenia" - napisano.
"Szacowane oszczędności to około 80 mln zł. Są one podzielone na te uruchamiane od razu oraz wymagające wcześniejszych testów przed wdrożeniem" - dodano.
Spółka podała, że niektóre z pomysłów można realizować bez nakładów finansowych, a niektóre wymagają inwestycji.
"Zakładamy, że inicjatywy inwestycyjne powinny zwrócić się maksymalnie w ciągu trzech lat" - powiedział Paweł Feret, kierownik projektu, cytowany w komunikacie.
Obecnie realizowana jest trzecia fala projektu, w którą zaangażowanych jest 26 liderów zmian wspieranych przez 27 koordynatorów lokalnych. Program realizowany jest już samodzielnie przez pracowników spółki. (PAP)
pam/ asa/