Trwa ładowanie...
d31hnou
targi
17-11-2010 17:15

Piłka jak kostka Rubika - inżynierski gadżet na Euro 2012

Piłka futbolowa, którą można układać jak kostkę Rubika - to jedna z ciekawostek prezentowanych podczas rozpoczętych w środę w Sosnowcu targów "Wirtotechnologia". Jej twórcy proponują, by została ona gadżetem promującym Euro 2012.

d31hnou
d31hnou

Według inżynierów, jako gadżet związany z piłkarskimi mistrzostwami Europy piłka może nie tylko dostarczać umysłowej rozrywki, ale i promować innowacyjne rozwiązania inżynierskie. Nowinki w tej dziedzinie można zobaczyć podczas Międzynarodowych Targów Metod i Narzędzi do Wirtualizacji Procesów "Wirtotechnologia".

Podczas trzydniowych sosnowieckich targów prezentowanych jest wiele prototypowych rozwiązań, m.in. zaprojektowany przez studentów samochód. Można też poznać zastosowania innowacyjnej technologii trójwymiarowego skanowania, którą można wykorzystać np. w dokumentacji zabytkowych obiektów.

Twórcami większości prezentowanych nowinek są polscy inżynierowie. Reprezentujące ich Stowarzyszenie Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich ProCAx wskazuje jednak, że w Polsce nie ma wystarczającego systemu państwowego wsparcia dla rozwoju innowacyjnych technologii w projektowaniu inżynierskim.

- Chcemy zainicjować ogólnoinżynierską debatę o innowacyjnych kierunkach przyspieszania polskiej gospodarki - zapowiedział prezes stowarzyszenia ProCAx, Jan Bis. Do dyskusji na ten temat zaproszono m.in. przedsiębiorców, naukowców i przedstawicieli rządu.

d31hnou

CAx to określenie wszelkiego rodzaju technik komputerowego wspomagania pracy inżynierskiej, zwłaszcza oprogramowania służącego do projektowania w różnych dziedzinach gospodarki, np. budownictwie, przemyśle maszynowym, sztuce designerskiej.

Inżynierowie wskazują, że projektowanie to pierwszy etap tworzenia wszystkich zaawansowanych technologicznie urządzeń, m.in. robotów, których powstanie poprzedzają zwykle wirtualne prototypy. Gotowe roboty - przemysłowe, laboratoryjne, usługowe, edukacyjne i mobilne - można oglądać na innej trwającej w Sosnowcu imprezie - Salonie Robotyki ROBOTShow, który towarzyszy Targom Hydrauliki, Automatyki i Pneumatyki.

W trakcie tych targów można zobaczyć kilka rynkowych nowości, m.in. Mechaniczny System Napędowy Movigear - połączenie specjalnej konstrukcji silnika z wysokosprawną przekładnią oraz zintegrowanym układem sterowania, który może mieć szerokie zastosowanie w przemyśle.

Na innych rozpoczętych w środę w Sosnowcu targach prezentowane są produkty przemysłu tworzyw sztucznych i gumy. Można tam zobaczyć, jak powstają talerzyki, kubki czy gniazdka elektryczne, które wytłaczane są na oczach zwiedzających.

d31hnou
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31hnou