Trwa ładowanie...
d35gyyy
01-10-2007 10:04

Pilotażowy antymobbing

Oraganizacje reprezentujące wszystkich pracowników, nie tylko związkowców i dodatkowe zachęty dla pracowników - to wszystko promuje
pilotażowy projekt Zatrudnienia Fair Play, który sprawdził się w już wybranych firmach.

d35gyyy
d35gyyy

Oraganizacje reprezentujące wszystkich pracowników, nie tylko związkowców i dodatkowe zachęty dla pracowników - to wszystko promuje pilotażowy projekt Zatrudnienia Fair Play, który sprawdził się w już wybranych firmach. Projekt ma zapobiegać wszelkim formom dyskryminacji i mobbingowi w miejscu pracy. O szczegółach pisze "Rzeczpospolita".

Opracowane przez Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym 15 standardów działania ma wskazać przedsiębiorcom pozytywne wzorce postępowania w stosunkach z pracownikami. To wynik wspólnotowej inicjatywy Equal, która promuje zasady uczciwego zatrudniania, ograniczania dyskryminacji w zatrudnianiu pracowników oraz stwarzania im godziwych relacji i warunków pracy.

Zdaniem ekspertów, by te zasady mogły w pełni funkcjonować, niezbędne są jednak zmiany dotychczas obowiązujących przepisów.
- Najbardziej zależy nam na modyfikacji ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji - mówi "Rz" Piotr Jaworski, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej, który zajmuje się tym projektem. - Rady pracowników, które należy tworzyć na jej podstawie w firmach zatrudniających powyżej 50 osób, są idealne do wcielania w życie tych standardów. Obecne brzmienie tych przepisów powoduje jednak, że rady są zdominowane przez działaczy związkowych. Będziemy zabiegali o to, by zapewnić tworzenie rad pracowniczych reprezentujących całą załogę, a nie tylko organizacje związkowe.

Standardy przewidują wprowadzenie systemu oceny oraz premiowania i motywowania pracowników. Dzięki temu nie tylko finanse, ale także dostęp do szkoleń i zapewnienie zatrudnionym możliwości rozwoju będą decydowały o atrakcyjności zatrudnienia u danego przedsiębiorcy.

- Chcemy stworzyć takie warunki pracy, aby wysokość wynagrodzenia nie była jedynym czynnikiem, który trzyma pracownika w firmie - mówi "Rz" Monika Mazur, prawnik w kancelarii podatkowej Auxilium, jednej z firm, w których przeprowadzono pilotażowy proces wcielenia w życie tych standardów. - Standardy stanowią tylko ogólne wskazówki. Każda z firm, która zdecyduje się na ich przyjęcie, musi sama opracować wszelkie formularze i procedury postępowania.

Jej zdaniem wprowadzenie nowych zasad postępowania z jednej strony tworzy dobrą atmosferę pracy w firmie. Z drugiej zaś ogranicza do minimum sytuacje, w których niezadowoleni pracownicy występują przeciwko firmie z pozwami o mobbing lub skarżą się na nierówne traktowanie. Zobacz też:
Wyruszyli za granicę za chlebem i przepadli
Dramatyczna sytuacja w polskich szpitalach

d35gyyy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35gyyy