Piramida finansowa Tuska

Czesi nie przebierają w słowach, opisując pomysły polskiego rządu na zmiany w systemie emerytalnym. Chyba nawet w naszym kraju nie padały tak ostre sformułowania.

Piramida finansowa Tuska

Karel Svoboda, dyrektor generalny towarzystwa emerytalnego ČSOB, na łamach czeskiej prasy mówi wprost o kradzieży. Jego zdaniem to, co dzieje się w Polsce, ma niewiele wspólnego z faktycznym rozwiązywaniem problemów emerytalnych, a po prostu "nędznym zarządzaniem państwem" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

- Zamiast próbować za pomocą sprawnego rządzenia stworzyć zrównoważony budżet, likwiduje się przyszłe świadczenia obywateli tylko po to, by zyskać jednorazowy zastrzyk gotówki. Takie działanie jest bardzo krótkowzroczne, a przede wszystkim nie rozwiąże problemów systemu emerytalnego - twierdzi.

Dziennik przytacza też opinię ekonomisty Petra Teplý'ego, który pisząc o polskich pomysłach emerytalnych, przypomina postać Charlesa Ponziego, twórcy pierwszej w dziejach piramidy finansowej. Jak pisze Teplý, nie przyszłoby mu zapewne do głowy, że jego pomysły zostaną kiedyś wdrożone na poziomie władzy państwowej.

"Gwarancja podniesienia emerytur? Śmiechu warte!"- publicysta Petr Fejtek nie zostawia suchej nitki na rządzie Tuska, który jego zdaniem postępował dotąd rozsądnie. "Nie znam kraju, w którym fundusze emerytalne nie mogłyby inwestować w obligacje skarbowe. Mam nadzieję, że to rozwiązanie zostanie uznane za niekonstytucyjne" - przewiduje. Fejtek uważa, że decyzja polskiego rządu zaważy na całym regionie.

Krytycznie o emerytalnych pomysłach polskiego rządu wypowiada się też Radek Urban, czeski wiceminister finansów. - Znikną wszelkie korzyści wynikające z istnienia kapitałowego systemu emerytalnego - zauważa.

Ekonomista Lukáš Kovanda konkluduje: "Jeśli chodzi o świadczenia emerytalne, nie ma co polegać na państwie. Trzeba zadbać o to samemu, a najlepiej zacząć od razu, gdy skończy się naukę i dostanie pierwszą pracę.

donald tuskreformazus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1736)