Trwa ładowanie...
d2lxbbq
09-05-2014 14:20

PiS: odrzucić projekt noweli Prawa geodezyjnego i kartograficznego

Klub PiS chce odrzucenia w pierwszym czytaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Projekt popiera klub PO, a pozostałe opowiadają się za skierowaniem go do sejmowej Komisji Infrastruktury.

d2lxbbq
d2lxbbq

Głosowanie nad wnioskiem PiS na następnym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano w dniach 28-30 maja.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, związany jest z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. 26 czerwca 2013 r. uznał on za niekonstytucyjny przepis, który obecnie pozwala ministrowi w drodze rozporządzenia ustalać opłaty za czynności geodezyjne i kartograficzne. Zdaniem TK powinny one być zawarte w ustawie. Zakwestionowany przepis straci moc 11 lipca br. Brak nowelizacji spowoduje, że nie będzie można pobierać opłat za udostępnianie zbiorów geodezyjnych i kartograficznych, co oznacza, że samorządy nie będą ich udostępniać.

Poseł PiS Michał Wojtkiewicz podczas piątkowej debaty nad projektem złożył wniosek o jego odrzucenie. "W trakcie roku zmieniają się stawki za opłaty w ośrodkach geodezyjnych, zwiększają się te stawki. Cała masa przedsiębiorstw opierała swoje stawki w przetargach o stare stawki, w związku z tym wiele małych przedsiębiorstw może zbankrutować. Tę ustawę można było dużo wcześniej przygotować i spokojnie nad nią pracować, a nie w ostatniej chwili wprowadzać" - powiedział Wojtkiewicz PAP.

Podobną opinię wyraził w czasie debaty Leszek Aleksandrzak (SLD): "To jest specyficzna ustawa, nad którą będziemy pewnie długo pracować, bo również na dziś nie do końca jest jasne, na ile wzrosną opłaty za usługi geodezyjne, można ją było przygotować szybciej". Ten poseł opowiedział się jednak za skierowaniem projektu do Komisji Infrastruktury.

d2lxbbq

Także poseł Michał Tomasz Pacholski z Twojego Ruchu wystąpił o skierowanie projektu do dalszych prac w Komisji Infrastruktury. Miał wątpliwości dotyczące niektórych przepisów projektu. "Proponowany sposób naliczania opłat budzi kontrowersje m.in. w środowisku rzeczoznawców majątkowych, którzy wskazują na potencjalną trudność dotyczącą ustalenia opłaty, gdy dostęp do danych jednego aktu notarialnego nie będzie jednoznaczny z dostępem do danych jednej nieruchomości" - mówił Pacholski.

O skierowanie prac do komisji wnioskował także poseł PSL Józef Racki.

Projekt poparł natomiast, w imieniu klubu PO, Marek Wojtkowski. "Zmiana przepisów zagwarantuje na pewno zwiększenie wiarygodności, efektywności i jakości usług administracji geodezyjnej i kartograficznej dla obywateli, ale także dla przedsiębiorców i państwa" - przekonywał poseł PO w czasie debaty.

W projekcie nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne zapisano, że cennik za udostępnianie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego znajdzie się w załączniku do ustawy, w formie tabel. Będą tam stałe stawki podstawowe opłat, jednostki rozliczeniowe, a także współczynniki uzależniające opłatę za pobierane dane m.in. od celu ich wykorzystania, ilości lub wielkości obszaru, którego dane dotyczą.

d2lxbbq

W propozycji zmieniono też m.in. przepisy dotyczące odpowiedzialności zawodowej geodetów; usunięto karę zawieszenia uprawnień zawodowych do czasu ponownego przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego z wynikiem pozytywnym. Zrezygnowano z przepisu, na podstawie którego Główny Geodeta Kraju w drodze decyzji administracyjnej mógł orzec o pozbawieniu uprawnień zawodowych geodety.

Zapisano również dwuinstancyjność postępowania dyscyplinarnego, a także instytucję rzecznika dyscyplinarnego. Wprowadzono ponadto przepisy o przedawnieniu - po trzech latach nie będzie można rozpocząć postępowania dyscyplinarnego wobec geodety, a po okresie dłuższym niż pięć lat nie będzie można go ukarać.

W dokumencie przewidziano także możliwość nieodpłatnego udostępniania wszystkim zainteresowanym materiałów z czterech zbiorów danych. Pierwszy to państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziału terytorialnego kraju, drugi - zbiór obiektów ogólnogeograficznych (jest to baza danych, która pozwala opracować mapy o skali 1: 250 000, czyli mapy o dokładności wyższej niż popularna usługa internetowa Google Maps). Trzeci zbiór danych to numeryczny model terenu w siatce nie mniejszej niż 100 metrów - (czyli ukształtowanie terenu mierzone z dokładnością, co 100 metrów - PAP). Czwarty to rejestr nazw geograficznych. Dane z tych czterech zbiorów będzie mógł sobie pobrać każdy ze strony geoportal.gov.pl.

Bezpłatnie udostępniane będą również dane pochodzące z innych zbiorów, pod warunkiem, że zostaną wykorzystane w celach edukacyjnych, badawczych czy rozwojowych.

d2lxbbq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lxbbq