PiS poprze ustawę senioralną?
Wojciech Wierzejski (LPR) powiedział na
sobotniej konferencji prasowej w Sejmie, że jego partia ma
wstępną akceptację PiS dla proponowanego przez Ligę projektu tzw.
ustawy senioralnej. Tymaczasem prezes PiS Jarosław Kaczyński
zastrzegł, że nic mu nie wiadomo o takich ustaleniach.
21.01.2006 | aktual.: 21.01.2006 18:29
Wojciech Wierzejski (LPR) powiedział na sobotniej konferencji prasowej w Sejmie, że jego partia ma wstępną akceptację PiS dla proponowanego przez Ligę projektu tzw. ustawy senioralnej. Tymaczasem prezes PiS Jarosław Kaczyński zastrzegł, że nic mu nie wiadomo o takich ustaleniach.
Projekt ustawy senioralnej autorstwa LPR przewiduje od 2007 roku dodatek w wysokości około 500 złotych dla najbiedniejszych emerytów i rencistów.
Jak podkreślił Wierzejski, podczas piątkowych rozmów między Ligą a Prawem i Sprawiedliwością, PiS zaproponowało powołanie zespołu, który przygotuje szczegóły projektu ustawy.
_ Wczorajsze rozmowy z PiS były bardzo owocne, w atmosferze wprost familiarnej. Po naszych wyjaśnieniach PiS uznało, że będzie prezentowało stanowisko przychylne i życzliwe dla naszego projektu _ - zaznaczył Wierzejski.
_ Jestem zdumiony taką wypowiedzią pana Wierzejskiego _ - powiedział J.Kaczyński na sobotniej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Politycznej PiS.
Podkreślił, że ustawę senioralną każdy przyzwoity człowiek chciałby poprzeć, aby "ulżyć ludziom w starszym wieku". "Ale (koszty ustawy) to kwestia finansowa, która nie została jeszcze wyjaśniona" - zastrzegł prezes PiS. Zaznaczył też, że nie wie nic o istnieniu jakichkolwiek ekspertyz w sprawie ewentualnych kosztów ustawy.
Rzecznik klubu LPR Piotr Ślusarczyk powiedział, że Liga chciałaby włączyć ustawę senioralną do paktu stabilizacyjnego zaproponowanego w środę przez prezesa PiS.
Jak dodał, od zaakceptowania tej ustawy LPR uzależnia swoje przystąpienie do tego paktu.
Ślusarczyk wyjaśnił, że ustawa objęłaby ok. 2 mln najbiedniejszych rencistów i emerytów. Dodatek byłby wypłacany co roku do 2 kwietnia, dnia śmierci Jana Pawła II.
Autorzy projektu ustawy senioralnej szacują, że jej koszt wyniósłby ok. miliarda złotych, które można byłoby pozyskać np. z wpływów z podatku VAT, prywatyzacji lub redukcji w administracji państwowej.