Trwa ładowanie...
d1flvjt

PIT 2019. Nowe formularze, wzoru brak. Podatnicy mogą mieć kłopot

Będą nowe formularze podatkowe i to zarówno PIT-11, które wypełniają pracodawcy, jak i PIT-37 oraz PIT-36, wypełniane przez podatników. Problem w tym, że jeszcze nie ma ich wzorów, przez co rozliczenie może być utrudnione.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rozliczenie PIT za 2019 rok. Nowe formularze. Problem dla podatników, ale też dla skarbówki
Rozliczenie PIT za 2019 rok. Nowe formularze. Problem dla podatników, ale też dla skarbówki (East News)
d1flvjt

Zmiany w podatkach, jak obniżka PIT z 18 do 17 proc.dla wszystkich pracujących, a także zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia, powodują również zmiany formularzy PIT-11 i PIT-37 oraz PIT-36, czyli wypełnianych zarówno przez pracodawców, jak i podatników. Co gorsze, wiadomo, że będą nowe formularze, ale jeszcze nie ma ich wzorów, a to znacznie może utrudnić roczne rozliczenie - podaje serwis Prawo.pl.

Czytaj też: Roczne rozliczenie PIT. Podatników czekają problemy

Jak ostrzega Elżbieta Woźnicka, prezes biura rachunkowego EURO ROMB, w skrajnym przypadku pracodawca będzie musiał wystawić nawet cztery informacje PIT-11 za rok 2019 dla jednego pracownika. - Pierwszy za pierwszą połowę roku, w której obowiązywały dotychczasowe zasady, drugi ‒ uwzględniający ulgę dla młodych, trzeci ‒ rozliczający przychody pracownika bez ulgi przy założeniu, że w międzyczasie skończy on 26. rok życia i straci prawo do zwolnienia podatkowego oraz czwarty ‒ za okres, w którym obowiązywała obniżona, 17-procentowa stawka PIT - tłumaczy ekspertka.

d1flvjt

- Szczerze współczuję Ministerstwu Finansów, bo oni pewnie mają teraz potężny ból głowy. Szalejąc z tymi zmianami przepisów, nikt się nie zastanawiał nad aspektem technicznym, zwłaszcza w kontekście zeznania rocznego - mówi Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy, dyrektor generalny i partner zarządzający w firmie GLC. - Nie mam pojęcia, jak będzie wyglądał PIT-37 czy PIT-36. Myślę jednak, że do tego czasu ministerstwo sobie jakoś poradzi w rozbiciu całego roku podatkowego na poszczególne okresy rozliczeniowe - dodaje.

Czytaj także: Niższy podatek dla emerytów i rencistów od października

Zmienione będą też musiały zostać druki PIT-37 i PIT-36. Zdaniem ekspertów, wcale nie ma pewności, czy zeznania roczne będą czytelne dla podatników, którzy będą musieli je wypełnić. Jeśli będą pojawiały się pomyłki, trzeba będzie je korygować. A to dodatkowe utrudnienie zarówno dla podatnika, jak i skarbówki.

Obejrzyj: Niższy PIT. "Nic nie zginie. Fiskus odda"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1flvjt

Podziel się opinią

Share
d1flvjt
d1flvjt