Trwa ładowanie...

PIT 2019. Nowe formularze, wzoru brak. Podatnicy mogą mieć kłopot

Będą nowe formularze podatkowe i to zarówno PIT-11, które wypełniają pracodawcy, jak i PIT-37 oraz PIT-36, wypełniane przez podatników. Problem w tym, że jeszcze nie ma ich wzorów, przez co rozliczenie może być utrudnione.

Share
PIT 2019. Nowe formularze, wzoru brak. Podatnicy mogą mieć kłopotŹródło: East News
d3jfs7j

Zmiany w podatkach, jak obniżka PIT z 18 do 17 proc.dla wszystkich pracujących, a także zerowy PIT dla młodych do 26. roku życia, powodują również zmiany formularzy PIT-11 i PIT-37 oraz PIT-36, czyli wypełnianych zarówno przez pracodawców, jak i podatników. Co gorsze, wiadomo, że będą nowe formularze, ale jeszcze nie ma ich wzorów, a to znacznie może utrudnić roczne rozliczenie - podaje serwis Prawo.pl.

Jak ostrzega Elżbieta Woźnicka, prezes biura rachunkowego EURO ROMB, w skrajnym przypadku pracodawca będzie musiał wystawić nawet cztery informacje PIT-11 za rok 2019 dla jednego pracownika. - Pierwszy za pierwszą połowę roku, w której obowiązywały dotychczasowe zasady, drugi ‒ uwzględniający ulgę dla młodych, trzeci ‒ rozliczający przychody pracownika bez ulgi przy założeniu, że w międzyczasie skończy on 26. rok życia i straci prawo do zwolnienia podatkowego oraz czwarty ‒ za okres, w którym obowiązywała obniżona, 17-procentowa stawka PIT - tłumaczy ekspertka.

d3jfs7j

- Szczerze współczuję Ministerstwu Finansów, bo oni pewnie mają teraz potężny ból głowy. Szalejąc z tymi zmianami przepisów, nikt się nie zastanawiał nad aspektem technicznym, zwłaszcza w kontekście zeznania rocznego - mówi Zbigniew Maciej Szymik, doradca podatkowy, dyrektor generalny i partner zarządzający w firmie GLC. - Nie mam pojęcia, jak będzie wyglądał PIT-37 czy PIT-36. Myślę jednak, że do tego czasu ministerstwo sobie jakoś poradzi w rozbiciu całego roku podatkowego na poszczególne okresy rozliczeniowe - dodaje.

Zmienione będą też musiały zostać druki PIT-37 i PIT-36. Zdaniem ekspertów, wcale nie ma pewności, czy zeznania roczne będą czytelne dla podatników, którzy będą musieli je wypełnić. Jeśli będą pojawiały się pomyłki, trzeba będzie je korygować. A to dodatkowe utrudnienie zarówno dla podatnika, jak i skarbówki.

Obejrzyj: Niższy PIT. "Nic nie zginie. Fiskus odda"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3jfs7j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jfs7j
d3jfs7j