Trwa ładowanie...
dxi97b4

PIT. Już od października zmiany w przepisach

Już od wtorku obowiązywać będzie nowa skala podatkowa dla pierwszego progu w wysokości 17 proc. Osoby związane pierwszym progiem dochód za cały 2019 rok rozliczą według stawki 17,75 proc. To efekt nowelizacji ustawy o PIT, ustawy o zmianie ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw.
Share
PIT. Od października zmiany w rozliczeniu
PIT. Od października zmiany w rozliczeniuŹródło: East News, Fot: Lech Gawuc/Reporter
dxi97b4

Od października zmiany w PIT. Nowelizacje ustaw

Wraz z początkiem października życie wchodzi obniżka podatku dochodowego. Od teraz spadł on z 18 na 17 procent. To oznacza więcej pieniędzy w portfelu dla pracujących Polaków. Ponadto wzrosły koszta uzyskania przychodu. Nowa stawka podatkowa dotyczy wszystkich pracowników - nie tylko na umowach o pracę, ale też na umowach zlecenia i o dzieło.

Oglądaj: Niższy PIT. "Nic nie zginie. Fiskus odda, jeśli ściągnie za dużo"

Niezmieniona pozostanie jednak stawka dla zarabiających najlepiej, czyli powyżej 85 528 zł rocznie - oni nadal będą musieli płacić 32-procentowy podatek. Skorzystają natomiast także emeryci i renciści.

dxi97b4

Od października zmiany w PIT. Minimalne wynagrodzenie

Roczny zysk po obniżce PIT osoby zarabiającej minimalne wynagrodzenie w 2019 r. (2 250 zł) wyniesie 472 zł. Przy przeciętnym wynagrodzeniu (4 765 zł) będzie to 732 zł.

Czytaj też: Rozliczenie PIT 2019

Jak informował resort finansów, obniżenie PIT ma na celu zmniejszenie "klina podatkowego", czyli różnicy pomiędzy tym, ile pracownik otrzymuje na ''rękę", a tym, co pracodawca opłaca w ramach jego zatrudnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxi97b4

Podziel się opinią

Share
dxi97b4
dxi97b4