PIT za 2023 rok. Co można odliczyć od podatku? Lista ulg podatkowych jest długa

Ulgi oraz odliczenia pozwalają na obniżenie kwoty, która zostanie przekazana do Urzędu Skarbowego w rocznym rozliczeniu. Ulgi dzielą się na takie, które można odpisać od dochodu oraz takie, które można odliczyć od podatku. Jakie są najpopularniejsze z nich?

Ulgi podatkowe 2024. Co można odliczyć w PIT za 2023 rok?
Ulgi podatkowe 2024. Co można odliczyć w PIT za 2023 rok?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Niebawem ruszy okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok. Osoby, na których ciąży ten obowiązek mogą jednak skorzystać z szeregu ulg i odliczeń, które w ostatecznym rozrachunku obniżą podatek. Z jakich ulg można skorzystać w 2024 roku?

Co można odliczyć od podatku w 2024? Lista przykładowych ulg

O ulgach i odliczeniach, z których mogą skorzystać osoby, które w 2024 roku będą rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych, informuje Ministerstwo Finansów w rządowym serwisie podatki.gov.pl. Jakie są najpopularniejsze rodzaje ulg, z których mogą skorzystać podatnicy, składający rozliczenia za 2023 rok?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ceny w Niemczech doszły do ściany. Firmy upadają. "Alarm dla Polski"

Jedną z najczęściej stosowanych ulg, jest ulga na dziecko. Tę można odliczyć od podatku. Wysokość ulgi prorodzinnej jest uzależniona od liczby posiadanych dzieci. Co ważne, z ulgi tej mogą skorzystać wyłącznie osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych

Kolejną z ulg, z których może skorzystać szeroka grupa osób, jest ulga na internet. Tę można odliczyć od dochodu, jednak maksymalnie dwukrotnie, przez dwa następujące po sobie lata podatkowe. Maksymalna kwota ulgi na internet wynosi 760 złotych na osobę.

Inną ulgą, którą można odliczyć od podatku za 2023 rok, jest ulga abolicyjna, znana również jako ulga za pracę za granicą. Skorzystać z niej mogą osoby, które podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i uzyskały dochody zagraniczne. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 1360 złotych.

Od dochodu można również odliczyć wydatki, związane z termomodernizacją domu jednorodzinnego. Maksymalna kwota odliczenia nie może przekroczyć 53000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Poniesione koszty trzeba jednak odliczyć w ciągu maksymalnie 6 lat od roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany z termomodernizacją.

Podatnicy, którzy spełnią określone przepisami warunki, będą mogli skorzystać również m.in. z: ulgi na badanie i rozwój (B+R), ulgi na leki, ulgi na samochód, ulgi na IKZE, ulgi dla pracujących seniorów czy ulgi dla młodych.

Ulgi podatkowe 2024. Od kiedy można składać zeznania za 2023 rok?

Możliwość rozliczenia podatków PIT za 2023 rok za pomocą rządowej usługi Twój e-PIT zostanie uruchomiona 15 lutego 2024. Obecnie jest to najpopularniejsza forma przekazywania deklaracji podatkowych. Do kiedy podatnicy będą mogli rozliczyć się za jej pomocą? Termin składania najpopularniejszych rodzajów deklaracji minie 30 kwietnia 2024 roku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)