Trwa ładowanie...

Pity dla emerytów i rencistów. Już w 2016 roku mogą być wstępnie wypełnione

Uruchomienie w 2016 r. systemu wstępnie wypełnionych deklaracji PIT-37 dla emerytów i rencistów, usługę sprawdzenia wiarygodności kontrahenta i udostępnienie MOPS-om informacji o dochodach ich podopiecznych- zapowiedział w środę wiceminister finansów Jacek Kapica.

Pity dla emerytów i rencistów. Już w 2016 roku mogą być wstępnie wypełnioneŹródło: WP.PL, fot: Wirtualna Polska
d2ydyb2
d2ydyb2

System wstępnie wypełnionych deklaracji PIT-37 dla emerytów i rencistów może ruszyć już w przyszłym roku - deklaruje Jacek Kapica, wiceminister finansów. Wtedy też będzie dostępna usługa sprawdzenia wiarygodności kontrahenta czy udostępnienie MOPS-om informacji o dochodach ich podopiecznych.

W ocenie Kapicy wstępnie wypełnione deklaracje PIT-37 dla emerytów i rencistów będą ułatwianiem dla tych, którzy chcą wesprzeć organizacje pożytku publicznego.

- Jest duża grupa podatników, która będzie mogła z tego skorzystać szczególnie w sytuacji, kiedy będzie chciała przeznaczyć jeden procent podatku na organizacje pożytku publicznego - podkreślił wiceszef MF na konferencji prasowej.

Obecnie najczęściej jest tak, że podatnicy rozliczani przez organ rentowy - jeśli chcą przekazać swój jeden procent - muszą sami wypełnić deklarację podatkową. Po zmianie będą musieli jedynie wpisać numer KRS wybranej organizacji do wstępnie wypełnionej deklaracji.

d2ydyb2

Ponadto Kapica zapowiedział, że w przyszłym tygodniu resort finansów uruchomi usługę udostępniania MOPS-om informacji o dochodach ich podopiecznych. Dzięki temu osoby, korzystające z pomocy społecznej, nie będą musiały chodzić do urzędów skarbowych po zaświadczenie o dochodach.

- Od 20 czerwca br. będzie można także elektroniczne sprawdzić kontrahenta, czy jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i czy można bezpiecznie dokonać z nim transakcji - powiedział wiceszef MF.

Kapica poinformował też, że do końca maja wpłynęło ponad 35 mln wypełnionych elektronicznie e-deklaracji. Jak mówił, stanowi to ok. 54 proc. wszystkich składanych rocznie rozliczeń podatkowych, których jest około 65 mln. Jego zdaniem pokazuje to, że gospodarka i społeczeństwo są przygotowane do elektronicznych rozliczeń podatkowych.

Kapica z satysfakcją przyjął też dane, dotyczące rozliczeń przy użyciu elektronicznie wstępnie wypełnionego zeznania rocznego PIT-37. Usługa ta ruszyła w połowie marca br. Do maja br. skorzystało z niej 102 tys. podatników. Podczas gdy w 2008 roku przez cały kanał elektronicznych rozliczeń przepłynęło 103 tys. dokumentów.
- To pokazuje potencjał, jaki jest przed tego rodzaju narzędziem - podkreślił Kapica.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/m322564.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/1-procent-podatku-fundacje-nie-lubia,68,0,1778500.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Fundacje nie lubią tłumaczyć się z finansów Większość organizacji pożytku publicznego w Polsce nie lubi jasno i rzetelnie informować o swoich wynikach. Ich sprawozdania finansowe są niekompletne, pełne błędów merytorycznych oraz trudne do znalezienia - wynika z badania firmy doradczej Grant Thornton.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/246/m331254.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezenty-dla-pracownikow-zobacz-ile,233,0,1750505.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Pracodawca dał ci bony na Wielkanoc? Zapłacisz za nie Dostaniesz przez to mniejszą pensję, choć są wyjątki. Sprawdź.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/m269699.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/calkowity-koszt-zatrudnienia-pracownika-ile,165,0,1706149.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tyle zabierają ci z każdej wypłaty Twoja pensja to nie jedyny koszt pracodawcy. Musi za ciebie zapłacić znacznie więcej.
d2ydyb2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ydyb2