Trwa ładowanie...
dw3jrf5
dw3jrf5

PIU: Kwota odszkodowań z tytułu OC pojazdów najwyższa w historii w 2015 r.

Warszawa, 17.03.2016 (ISBnews) - Zysk netto ubezpieczycieli wyniósł 5,7 mld zł w 2015 roku i był o 14,3% niższy niż przed rokiem, zaś wartość składek na rynku ubezpieczeń wyniosła 54,8 mld zł, co oznacza spadek o 0,23% w skali roku. Odszkodowania i świadczenia z tytułu ubezpieczeń OC pojazdów lądowych wyniosły 6,8 mld zł  w 2015 r. i były wyższe o 15,8% licząc rok do roku -  to najwyższa kwota w historii ubezpieczeń w Polsce, podała Polska Izba Ubezpieczeń (PIU).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dw3jrf5

Polscy ubezpieczyciele wypłacili w 2015 r. 19,3 mld zł świadczeń z ubezpieczeń na życie oraz 15,5 mld zł odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń majątkowych. Drastyczny wzrost wypłat w ubezpieczeniach OC komunikacyjnych spowodował, że osiągnęły one najgorszy wynik w historii.

Składka przypisana brutto z ubezpieczeń OC wyniosła 8,2 mld zł (wzrost o 1% r/r), zaś składka przypisana brutto z ubezpieczeń AC wyniosła 5,5 mld zł (wzrost o 3,7%). Strata techniczna z ubezpieczeń OC wyniosła ponad 1 mld zł - najwięcej w historii. Strata techniczna z ubezpieczeń AC wyniosła 113,8 mln zł.

Odszkodowania i świadczenia z tytułu ubezpieczeń OC pojazdów lądowych (w tym OC posiadaczy pojazdów mechanicznych) wyniosły 6,8 mld zł w 2015 r. i były wyższe o 15,8% licząc rok do roku.

dw3jrf5

"Wytyczne KNF dotyczące likwidacji szkód i duży wzrost wypłat w szkodach osobowych, przyczyniły się do największej straty na rynku OC w historii. Ceny OC w ostatnim czasie rosną, ale firmy wprowadzają podwyżki powoli. Jakikolwiek bowiem zbyt gwałtowny ruch może spowodować odpływ klientów do innego ubezpieczyciela, czego naturalnie każda firma chce uniknąć" - powiedział prezes PIU Jan Grzegorz Prądzyński, cytowany w komunikacie.

W jego ocenie, bardzo trudno będzie odzyskać równowagę na rynku OC, jako że kwoty wypłat nadal będą rosły, a bez odpowiednich decyzji regulacyjnych, będzie się to działo w sposób niekontrolowany i nieprzewidywalny.

"Tym bardziej niepokoją zapowiedzi nowego podatku, związanego z leczeniem ofiar wypadków. Obciążenie OC komunikacyjnego nowym podatkiem może spowodować drastyczną podwyżkę cen, co z kolei może przyczynić się do wzrostu liczby osób jeżdżących bez OC. Już dziś na polskich drogach jest około 250 tys. takich osób " - wskazał prezes.

PIU podała, że wartość składek z ubezpieczeń majątkowych (nie licząc komunikacyjnych) wyniosła 13,7 mld zł i była o 5,7% wyższa niż rok wcześniej.

dw3jrf5

"Na rynku majątkowym wzrost składki jest spowodowany w dużej mierze poprzez wzrost reasekuracji czynnej (aż o 160%). Największy udział w składce na rynku majątkowym mają ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów (2,9 mld zł, spadek rok do roku o 0,1%), ubezpieczenia pozostałych szkód rzeczowych (2,5 mld zł, wzrost o 1,4%) oraz ubezpieczenia OC ogólne (2 mld zł, wzrost rok do roku o 4,8%)" - czytamy w komunikacie.

Wartość składki z tytułu ubezpieczeń na życie spadła o 4% r/r, do 27,5 mld zł. Wartość składki z ubezpieczeń z UFK wzrosła do 13 mld zł (o 3,1%).

Zysk netto ubezpieczycieli życiowych wyniósł 3 mld zł w ub. roku i był o 3,4% wyższy niż rok wcześniej. Ubezpieczyciele majątkowi zakończyli 2015 r. z zyskiem 2,7 mld zł (spadek o 28,5%).

Wynik techniczny ubezpieczeń na życie wyniósł 2,8 mld zł i był niższy niż rok wcześniej o 13,4%, zaś wynik techniczny ubezpieczycieli majątkowych wyniósł 351,4 mln zł i był o 55,8% niższy niż w 2014 r.

Podatek dochodowy należny od polskich ubezpieczycieli wyniósł około 800 mln zł w ub.r.

(ISBnews)

dw3jrf5

Podziel się opinią

Share

dw3jrf5

dw3jrf5