PKB Polski wzrósł o 0,8 proc. w II kwartale

W II kwartale 2013 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,1 proc. - podał GUS w komunikacie.

PKB Polski wzrósł o 0,8 proc. w II kwartale
Źródło zdjęć: © Fotolia

14.08.2013 | aktual.: 14.08.2013 14:59

PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 0,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

W następnych kwartałach należy się liczyć z umiarkowanym wychodzeniem z niskiego tempa wzrostu PKB, nie będzie ono jednak "skokowe" - ocenia wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

Wzrost gospodarczy na poziomie 0,8 proc. jest zgodny z konsensusem rynkowym. Dane z II kwartału oznaczają zmianę trendu, we wcześniejszych kwartałach tempo wzrostu systematycznie spadało.

"Można się spodziewać, że głównym motorem gospodarki pozostał eksport netto. Pozytywną kontrybucję powinna mieć także konsumpcja prywatna, jednak jej dynamika pozostała prawdopodobnie na niskim poziomie. Dane te wpisują się w scenariusz stopniowej poprawy koniunktury w polskiej gospodarce., która odbija się od dna cyklu koniunkturalnego, który został osiągnięty na początku tego roku" - komentują analitycy Banku Millennium. - "Dane te nie zmieniają naszych ocen gospodarki na kolejne miesiące. Wzrost gospodarczy powinien stopniowo przyspieszać i w całym roku wynieść 1,3 proc."

Choć dzisiejsze dane można traktować jako pierwszy zwiastun poprawy kondycji polskiej gospodarki, to jednak nie wszystkie jej sektory maja się równie dobrze.

- Mając na względzie fakt, iż wkład przemysłu do PKB stanowi ok. 25 proc. całości, można zakładać, iż czynnikiem wciąż oddziałującym negatywnie na tempo wzrostu pozostaje sektor budowlany, którego udział w PKB wynosi ok. 9 proc.. Perspektywy dla sektora budowlanego w najbliższych 3-4 kwartałach będą się stopniowo poprawiać ale dopiero w połowie przyszłego roku sektor ten powinien wkroczyć bardziej zdecydowanie na ścieżkę wzrostu - komentuje Krzysztof Wołowicz, główny ekonomista BPS TFI S.A.

W długim terminie ekonomiści prognozują jednak szybki wzrost polskiej gospodarki. Zdaniem Ignacego Morawskiego, głównego ekonomisty Polskiego Banku Przedsiębiorczości, na przełomie lat 2014-2015 wzrost PKB w Polsce wyniesie ponad 3 proc., a nawet będzie zbliżał się do 4 proc.

[ Zobacz dane GUS

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/31795/pkb.pdf )

JP Morgan podniósł prognozę polskiego PKB

W reakcji na wstępny odczyt PKB za II kwartał 2013 r. i korektę wcześniejszych kwartalnych danych, bank JP Morgan podwyższył średnioroczną prognozę PKB dla Polski do 1,2 proc. rok do roku z wcześniejszej w wysokości 1,0 proc. rdr.

Prognoza banku jest obecnie nieznacznie wyższa niż NBP, zakładająca wzrost gospodarki w br. na 1,1 proc.

"W oparciu o miesięczne dane można spodziewać się, że duży, pozytywny wkład do PKB wniósł eksport netto i nieznaczna poprawa wydatków gospodarstw domowych, podczas gdy inwestycje firm w majątek trwały najprawdopodobniej skurczyły się jeszcze bardziej z powodu słabości w budownictwie" - zaznacza komentarz banku.

JP Morgan oczekuje przyspieszenia dynamiki wzrostu w II połowie 2013 r. w reakcji na silniejszy popyt zagraniczny i stopniową poprawę popytu krajowego. Gospodarka będzie jednak poniżej potencjału do końca 2014 r.

Bank spodziewa się, że oprocentowanie stóp utrzyma się na niezmienionym poziomie w dłuższym czasie. Pierwszym ruchem będzie zwyżka, ale dopiero w IV kwartale 2014 r. Inflacja będzie poniżej centralnego celu 2,5 proc. rok do roku w latach 2013-14.

daneguspkb
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (238)