PKN Orlen czeka na startupy i innowacyjne projekty
PKN Orlen uruchomił internetową platformę współpracy i wymiany wiedzy z zakresu nowych rozwiązań technologicznych pod nazwą "Innowacje, Startupy". Ma ona ułatwić kontakty i współpracę płockiego koncernu ze środowiskiem startupów i innowatorów.
02.12.2016 16:20
Poprzez specjalną aplikację serwisu można zgłosić propozycję innowacyjnych rozwiązań związanych z działalnością PKN Orlen i grupy kapitałowej tej spółki, w tym dziedzinach obejmujących produkcję, energetykę oraz marketing i sprzedaż.
Jak poinformował w piątek płocki koncern, uruchomienie platformy, jako nowoczesnego narzędzia komunikacji, pozwoli na nawiązanie kontaktów i wymianę wiedzy w formule "reversed coaching", zapewniającej korzyści obydwu stronom, w tym także poprzez komercjalizację innowacyjnych rozwiązań.
"Liczymy na to, że platforma stanie się pomostem pomiędzy koncernem, a środowiskiem startupów i innowatorów" - podkreślił cytowany w komunikacie PKN Orlen dyrektor wykonawczy ds. strategii tej spółki Andrzej Kozłowski.
Platforma płockiego koncernu w specjalnych sekcjach: akcelerator i crowdsourcing zawierała będzie szczegółowe informacje na temat ogłaszanych przez tę spółkę programów dla wynalazców, naukowców i innych podmiotów, co pozwoli na prezentację innowacyjnych rozwiązań i bliską współpracę przy ich wdrażaniu z ekspertami płockiego koncernu.
"Wierzymy, że wykorzystanie zewnętrznego potencjału i udostępnienie przez PKN Orlen często trudno dostępnych form wsparcia, od specjalistycznych laboratoriów po ogromną sieć detaliczną w kilku krajach, pozwoli na efektywną i szybszą komercjalizację nowoczesnych rozwiązań, i skutecznie przyczyni się do pełnego wykorzystania potencjału innowacyjności i przedsiębiorczości Polski" - oświadczył Kozłowski.
Dyrektor biura innowacji PKN Orlen Jędrzej Oleszkiewicz podkreślił, iż w poszukiwaniu innowacji spółka ta nie wyklucza żadnych rozwiązań, poszukując zarówno pomysłów w zakresie swej podstawowej działalności, jak również w nowych dziedzinach, pod warunkiem, że będą to projekty komplementarne z kierunkami rozwoju grupy kapitałowej płockiego koncernu.
"Stawiamy przy tym na zaangażowanie w tzw. scouting, czyli aktywne wyszukiwanie startupów specjalizujących się w wybranych obszarach" - podkreślił Oleszkiewicz.
Jak podkreśla dr Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen, uruchomiona tam platforma ma stanowić "łatwo dostępny pomost pomiędzy koncernem a przedsiębiorcami i startupami z całego świata". "Oferuje ona zestaw narzędzi, które pozwalają dotrzeć do nas i zgłosić swoje pomysły i rozwiązania. Wybrane projekty trafią do korporacyjnego programu akceleracji. Najlepsze rozwiązania trafią do pilotażowego wdrożenia na naszych instalacjach lub stacjach. Stąd już tylko krok do upragnionej komercjalizacji" - wyjaśnia ekspert.
Czyżewski, w opublikowanej w piątek przez PKN Orlen analizie dotyczącej znaczenia innowacyjności we współczesnej gospodarce, podkreślił, że spółka ta "podobnie jak wiele innych dużych firm, poszukuje możliwości inwestycji poza podstawową działalnością i sięga również po nowe narzędzia i pojawiające się rozwiązania wspierające rozwój koncernu".
"Dzięki współpracy ze startupami będziemy mogli wykorzystać efekt synergii: szybkość, elastyczność, innowacyjny charakter i sposób działania, charakterystyczne dla startupów oraz uwolnienie potencjału zasobów naszej firmy" - ocenił główny ekonomista PKN Orlen. Czyżewski zaznaczył m.in., że praktyka rynkowa i doświadczenia liderów w zakresie innowacji wskazują, że "korporacyjne programy akceleracyjne należą do skutecznych narzędzi realizacji strategii innowacji oraz budowy kultury innowacyjnej w bardzo dużych firmach".
PKN Orlen informował wcześniej, że w grudniu ma zostać opublikowana aktualna strategia spółki obejmująca lata 2017-21. Według płockiego koncernu, zaktualizowana strategia ma być odpowiedzią na plan rozwojowy przygotowany przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.
"Chcemy dać odpowiedź na plan Morawieckiego. Chcemy, żeby innowacyjność zyskała jeszcze większe znaczenie, żeby nie przegapić żadnej okazji, by pomysły się przebijały i były realizowane" - mówił w czerwcu prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński.
Platforma płockiego koncernu przygotowana dla startupów i innowatorów dostępna jest pod adresem: www.innowacje.orlen.pl.
PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie. Posiada spółki zależne w Niemczech, w Czechach i na Litwie, a także w Kanadzie.