Trwa ładowanie...
d1m2yrb

PKN Orlen zainstaluje turbiny wiatrowe o mocy 20-40 kW na stacjach paliw

Warszawa, 28.02.2017 (ISBnews) - PKN Orlen rozpoczął projekt wyposażania stacji paliw w turbiny wiatrowe o mocy 20-40 kW, podała spółka. W planach jest również pilotażowa instalacja magazynowania energii.

Share
d1m2yrb

"Celem projektu jest sprawdzenie potencjału nowatorskiego rozwiązania, łączącego źródło wytwarzania energii elektrycznej z istniejącymi lub zupełnie nowymi konstrukcjami. Instalacja pierwszej turbiny wiatrowej na wybranej stacji paliw została zaplanowana w 2018 r. Jeżeli pilotażowa konstrukcja okaże się atrakcyjna biznesowo, ma szansę zostać rozpropagowana na szerszą skalę, stanowiąc element zaangażowania PKN Orlen w rozwój energetyki w obszarze OZE"- czytamy w komunikacie.

Zgodnie z założeniami projektu, turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu i mocy w zakresie 20-40 kW ma jednocześnie stanowić funkcję "witacza", masztu reklamowego.

Siłownia wiatrowa umożliwi częściowe pokrycie zapotrzebowania stacji paliw na energię elektryczną.

d1m2yrb

"Uniezależnienie od kierunku wiatru oraz możliwość pracy nawet przy bardzo słabym wietrze pozwala na generowanie energii praktycznie przez cały rok. Konstrukcje o pionowej osi charakteryzują się cichą, niemal bezgłośną pracą. W związku z tym eksploatacja urządzenia nie wpłynie na komfort użytkowników oraz pracowników stacji" - czytamy dalej.

PKN Orlen wdrożył również pilotażowe mikroinstalacje (o mocy do 40 kWp) fotowoltaiczne na jedenastu własnych stacjach paliw, rozmieszczonych w całym kraju. Z zainstalowanych 190 kWp uzyskano w pierwszych sześciu miesiącach działania blisko 80 MWh energii elektrycznej, zużytej niemal w całości na potrzeby własne stacji. Obecnie monitorowane są wszystkie najważniejsze parametry instalacji i dokonywane niezbędne korekty, podano także.

Koncern planuje również zabudowę pilotażowej instalacji do magazynowania energii elektrycznej.

"Obecnie trwa proces zakupowego badania rynku, umożliwiający składanie ofert przez poszczególnych dostawców tego typu rozwiązań. Zabudowa układu magazynowania energii elektrycznej stanowi kompleksowe rozwiązanie problemu nieprzewidywalności i stabilności jednostek wytwórczych OZE. Instalacja pilotażowej jednostki, wyposażonej w akumulatory energii pozwoli na oszacowanie potencjału wykorzystania magazynu do integracji OZE" - napisano także w materiale.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 79,55 mld zł w 2016 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)

d1m2yrb

Podziel się opinią

Share
d1m2yrb
d1m2yrb