Trwa ładowanie...
d4flo8y

PKN Orlen zawarł z Elektrobudową umowę na budowę instalacji metatezy

PKN Orlen podpisał z Elektrobudową umowę na projektowanie i wykonanie instalacji metatezy, która zwiększy w płockim koncernie możliwości produkcyjne propylenu o jakości polimerowej o 100 tys. ton rocznie. Szacunkowa wartość netto kontraktu to ok. 250 mln zł.

Share
d4flo8y

Jak podkreślił PKN Orlen, "podpisanie umowy z generalnym wykonawcą oznacza start realizacji jednego z kluczowych projektów rozwojowych w obszarze petrochemii grupy Orlen, którego głównym założeniem jest wzmocnienie efektywności segmentu downstream", czyli obejmującego rafinerię, petrochemię i energetykę.

Budżet całego projektu budowy instalacji metatezy w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku wyniesie ok. 400 mln zł. Zakończenie inwestycji oraz uruchomienie instalacji "planowane jest w drugiej połowie 2018 r." - poinformowała w poniedziałek spółka.

Obecny nominalny poziom produkcji propylenu w jakości polimerowej w PKN Orlen to 450 tys. ton w ciągu roku. Dzięki instalacji metatezy moce wytwórcze w tym zakresie wzrosną tam do 550 tys. ton.

d4flo8y

Propylen w normalnych warunkach jest bezbarwnym, nierozpuszczalnym w wodzie gazem palnym, cięższym od powietrza. Dzięki chemicznej reakcji metatezy można otrzymać wysokiej jakości propylen polimerowy, służący m.in. do wytwarzania polipropylenu wykorzystywanego w produkcji np. artykułów gospodarstwa domowego, pojemników i izolacji z tworzyw sztucznych.

"Proces metatezy nie jest w Europie powszechny i należy do metod niekonwencjonalnych. Standardowo propylen uzyskuje się w procesie krakingu parowego lub krakingu katalitycznego w części rafineryjnej. Stąd też projekt wpisuje się w strategię grupy kapitałowej PKN Orlen, której jednym z istotnych elementów jest budowa wartości poprzez stosowanie nowoczesnych technologii" - podkreślił płocki koncern.

Instalacja metatezy zostanie wybudowana w zakładzie produkcyjnym spółki w Płocku w oparciu o licencję zakupioną od Lummus Technology Inc. z grupy CB&I (USA) - kontrakt ten, na licencję i projekt bazowy instalacji, płocki koncern zawarł w sierpniu 2014 r. Spółka informowała wtedy, że uruchomienie produkcji dzięki nowej inwestycji planowane jest na koniec 2017 r.

Obecna strategia PKN Orlen na lata 20014-17 zakłada wydatki w grupie kapitałowej tej spółki na realizację najważniejszych projektów inwestycyjnych w obszarze petrochemii na poziomie 1,6 mld zł. Jak poinformował ostatnio wiceprezes płockiego koncernu ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk, do końca roku spółka przygotuje zaktualizowaną strategię, która obejmować będzie priorytetowe działania na lata 2017-21.

d4flo8y

Podziel się opinią

Share
d4flo8y
d4flo8y