PKO BP: PKB Polski urośnie 4,5% w 2015, tworzy się przestrzeń do wzrostów na GPW
Warszawa, 29.07.2014 (ISBnews) - Analitycy PKO BP spodziewają się, że polska gospodarka zanotuje 4,5% wzrostu PKB w przyszłym roku. W ich ocenie, tworzy się przestrzeń do wzrostów na GPW w średnim terminie.
"Jesteśmy pozytywnie nastawieni wobec polskiej gospodarki. Podnieśliśmy nasz szacunek wzrostu PKB w 2015 do 4,5% (szacowane 3,4% w 2014). Do poprawy koniunktury przyczyniać się będą takie czynniki, jak poprawa konsumpcji prywatnej, nowa fala inwestycji infrastrukturalnych wspierana przez napływ z UE, cykliczna poprawa dochodów sektora publicznego, która może napędzać spożycie publiczne" - powiedział główny ekonomista PKO BP Radosław Bodys podczas spotkania z dziennikarzami.
Indeksy GPW poruszają się w trendzie bocznym, ale analitycy instytucji są umiarkowanie optymistyczni, co ma wynikać z początku cyklu poprawy wyników spółek, silnej gospodarki oraz "zapoznania się" rynku z głównymi czynnikami ryzyka wewnętrznymi i zewnętrznymi. Prognoza PKO BP zakłada WIG na poziomie 52 tys. pkt na koniec III kw. i 55 tys. pkt na koniec 2014 r(wobec ok. 51,5 tys. obecnie).
Analitycy PKO BP widzą pozytywne momentum wyników spółek z indeksu WIG20 (EPS +1% w 2014 i +11% w 2015, a także solidną stopę dywidendy na poziomie 4,6%), co będzie miało coraz większy wpływ na rynek. W efekcie specjaliści instytucji oczekują rozpoczęcia cyklu poprawy wyników i oczekiwań wobec nich.
Głównymi czynnikami ryzyka pozostaje wpływ na giełdę zmian w OFE, spowolnienie w Chinach oraz sytuacja na Ukrainie. W ocenie DM PKO BP, rynek rozpoznał te ryzyka już w poprzednim kwartale, kiedy polska giełda została w tyle nawet za rynkami wschodzącymi. Dane o liczbie osób pozostałych w OFE są "nawet trochę lepsze" od czarnych scenariuszy, ocenia PKO BP. Napływy do TFI są relatywnie wysokie i w ocenie analityków wystarczy pozytywny impuls rynkowy, aby zostały one skierowane w decydującym stopniu na funduszach akcyjnych.
Lista tzw. top pick podwoiła się w porównaniu do poprzedniego kwartału. Broker stawia na selekcję i za pomysły "na plus" uważa: PGE, PZU, KGHM, ING BSK, Synthos, CCC, PKP Cargo, Kęty, Netia, Apator, Dom Development, Forte, Stomil Sanok, Amica, Action, PEP, Elemental, Wielton, Zetkama, Ferro, Duon. "Na minus" broker wyróżnia akcje: PKN Orlen, Grupa Azoty, Enea, Eurocash, Ciech.
W kwestii banków analitycy wskazują, że wśród inwestorów panują obawy o wyniki na przyszły rok i ewentualną obniżkę stóp procentowych, co wytworzy dodatkową presję na wyniki instytucji. Jeśli doszłoby do tego, banki byłyby kotwicą rynku, a analitycy przypominają, że ich zachowanie jest kluczowe dla całego rynku.
Pomimo to PKO BP widzi 5-6 kwartałów pozytywnych dynamik wyników spółek i solidną stopę dywidendy na poziomie 4,6% w 2015, co nawet w obliczu ryzyk tworzy przestrzeń do wzrostów w średnim terminie.
(ISBnews)