Trwa ładowanie...

PKO BP złożyło prospekt do KNF, oferta publiczna na przełomie III/IV kw. - MSP (opis)

18.07. Warszawa (PAP) - Wtórna oferta publiczna akcji PKO BP planowana jest na przełomie III i IV kwartału 2011 roku. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzeda w niej do 5 proc....

PKO BP złożyło prospekt do KNF, oferta publiczna na przełomie III/IV kw. - MSP (opis)Źródło: WP.PL, fot: Jan Kaliński
dg3c27d
dg3c27d

18.07. Warszawa (PAP) - Wtórna oferta publiczna akcji PKO BP planowana jest na przełomie III i IV kwartału 2011 roku. Ministerstwo Skarbu Państwa sprzeda w niej do 5 proc. wszystkich akcji PKO BP, a Bank Gospodarstwa Krajowego - 10,25 proc. akcji. PKO Bank Polski złożył 18 lipca w Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny - podało MSP w poniedziałek w komunikacie.

"Wtórna oferta publiczna PKO BP stanowić będzie jedną z najważniejszych transakcji na rynku kapitałowym w Polsce oraz w regionie w 2011 roku. Na GPW trafi pakiet akcji największego polskiego banku, którego stabilną pozycję potwierdziły przeprowadzone ostatnio europejskie stress testy banków" - powiedział cytowany w komunikacie minister Skarbu Państwa, Aleksander Grad.

"Z uwagi na oczekiwaną znaczącą wartości oferty, akcje PKO BP zamierzamy zaoferować szerokiemu gronu inwestorów instytucjonalnych w Polsce, a także na globalnych rynkach finansowych. Będzie to również kolejna oferta realizowana w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego" - dodał.

Oferta publiczna akcji PKO BP planowana jest na przełomie III i IV kwartału 2011 roku.

dg3c27d

MSP podało, że planowana sprzedaż dotyczyć będzie pakietu 128.102.731 akcji należących do Banku Gospodarstwa Krajowego, stanowiących 10,25 proc. wszystkich akcji PKO BP, oraz części pakietu akcji należących do Skarbu Państwa, obejmującej nie więcej niż 62.500.000 akcji, tj. do 5 proc. wszystkich akcji PKO BP.

PKO BP podało w poniedziałkowym komunikacie, że Skarb Państwa zaoferuje do 37.500.000 akcji PKO BP, tj 3 proc. kapitału, a najpóźniej w dniu ustalenia ceny sprzedaży może zdecydować o zaoferowaniu dodatkowo 25.000.000 akcji.

"Najpóźniej w dniu ustalenia cen sprzedaży akcji oraz ostatecznej liczby akcji oferowanych w ofercie, Skarb Państwa może podjąć decyzję o zaoferowaniu dodatkowo do 25.000.000 akcji zwykłych na okaziciela serii A (to jest do 2 proc. kapitału zakładowego Banku). W związku z powyższym maksymalna liczba akcji sprzedawanych w ofercie publicznej wynosić może 190.602.731 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 1,00 zł każda ( to jest 15,25 proc. kapitału zakładowego Banku)" - podano w komunikacie PKO BP.

Skarb Państwa jest obecnie - bezpośrednio oraz za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego - większościowym akcjonariuszem banku.

MSP podało, że po sprzedaży akcji, Skarb Państwa zachowa kontrolę nad PKO BP dzięki zmienionym zapisom statutu PKO BP.(PAP)

mto/ jtt/

dg3c27d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg3c27d