Trwa ładowanie...

PKO BP został strategicznym udziałowcem Funduszu Marguerite

PKO BP został strategicznym udziałowcem Funduszu Marguerite, który finansować będzie inwestycje związane z infrastrukturą transportową i energetyczną w krajach Unii Europejskiej - poinformował bank w piątkowym komunikacie.

PKO BP został strategicznym udziałowcem Funduszu MargueriteŹródło: PKO BP
d42f1v0
d42f1v0

PKO BP został strategicznym udziałowcem Funduszu Marguerite, który finansować będzie inwestycje związane z infrastrukturą transportową i energetyczną w krajach Unii Europejskiej - poinformował bank w piątkowym komunikacie.

Bank podał, że sześć instytucji założycielskich posiadających status tzw. Core Sponsor (m.in. EBI) podpisało 3 grudnia umowę subskrypcyjną o zaangażowaniu środków kapitałowych w wysokości co najmniej 600 mln euro, w tym 100 mln euro każdy z Core Sponsor.

"Udział kapitałowy PKO Bank Polskiego w Funduszu Marguerite umożliwia uzyskanie przewidywalnej, stabilnej i zadowalającej stopy zwrotu kapitału z inwestycji w relacji do ponoszonego ryzyka. Otwiera też dostęp do finansowania najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych w Unii Europejskiej" - napisano w komunikacie.

"Z drugiej strony jest to ważna inicjatywa dla Polski, ponieważ PKO Bank Polski, jako jeden z Core Sponsors, będzie miał realny wpływ na dobór inwestycji. Polska należy w Unii Europejskiej do Państw o największych potrzebach w zakresie infrastruktury transportowej i energetycznej" - dodano.

d42f1v0

Bank podał, że do końca 2011 r. fundusz Marguerite ma pozyskać od wszystkich inwestorów (Core Sponsors i pozostali inwestorzy) 1,5 mld euro kapitału. Uwzględniając środki, które zapewnione mają być na finansowanie projektów w formie transz kredytowych (5 mld euro), fundusz Marguerite będzie dysponował 6,5 mld euro.

Strategia Funduszu Marguerite przewiduje finansowanie inwestycji sektora energetycznego i transportowego w krajach Unii Europejskiej.

"Portfel Funduszu Marguerite będzie zdywersyfikowany geograficznie, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb w zakresie projektów infrastrukturalnych nowych członków Unii Europejskiej, gwarantujących wysokie stopy zwrotu" - napisano w komunikacie.

Fundusz Margeurite inwestować będzie w mniejszościowe udziały kapitałowe (lub instrumenty quasi kapitałowe) firm z sektora transportowego, energetycznego oraz energii odnawialnej.

Fundusz powołany jest na okres 20 lat, z czego w trakcie pierwszych 4-6 lat działalności budowany będzie portfel inwestycyjny (około 35 przedsięwzięć inwestycyjnych).

seb/ ana/

d42f1v0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42f1v0