Trwa ładowanie...
d2nu250
06-10-2015 08:17

PKP PLK celuje w ogłoszenie przetargów o wartości nawet 14 mld zł w tym roku

Katowice, 06.10.2015 (ISBnews) - PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) widzą szanse, żeby zrealizować "ambitny plan" ogłoszenia przetargów o wartości ok. 14 mld zł w tym roku, wobec zakładanych wcześniej 11 mld zł, poinformował prezes Andrzej Filip Wojciechowski.

Share
d2nu250

"Ja myślę, że nawet więcej [niż 11 mld zł] jest możliwe w tym roku. Plan ambitny to będzie uruchomienie przetargów na 14 mld zł. O 11 mld zł jesteśmy spokojni, walczymy, żeby jeszcze dodatkowe przetargi uruchomić i jest duża szansa, żeby to zrobić" - powiedział Wojciechowski dziennikarzom w kuluarach Europejskiego Kongresu Logistycznego OneCargo w Katowicach.

"W 2016 roku tempo też będzie takie duże. Przez poprzednie lata przygotowaliśmy dokumenty, żeby przetargi ogłaszać. Dzięki temu są to przetargi w formule 'buduj'" - dodał prezes.

Szef PKP PLK nie ma obaw co do możliwości wykonawczych rynku w świetle prowadzonej przez zarządcę infrastruktury "Wielkiej Ofensywy Inwestycji Kolejowych" i ewentualnych trudności na rynku związanych z nawarstwieniem się zadań w przetargach.

"Z tego, co rozmawiamy z wykonawcami wynika, że oni się tego nie boją. Mamy sygnały, że potencjał wykonawczy jest wystarczający. Pokazujemy też, co się będzie działo w kolejnych latach. Pieniądze z utrzymania dajemy na rynek. Oferujemy rynkowi możliwość świadczenia tych usług, trafia na niego niemała pula. Przyzwyczajamy rynek, że jest to duży 'kawałek chleba'" - podsumował Wojciechowski.

d2nu250

W ubiegłym tygodniu członek zarządu, dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP PLK Marcin Mochocki poinformował ISBnews, że PKP Polskie Linie Kolejowe "nie mają obaw" w kwestii realizacji celów przetargowych założonych na 2015 r., czyli ogłoszenia postępowań na łączną wartość ok. 11 mld zł. Na koniec września PKP PLK miała, wg jego słów, ogłoszone przetargi na ok. 6 mld zł.

Poinformował on wówczas, że do końca roku PKP PLK ogłosi m.in. przetargi na prace m.in. na liniach Warszawa-Radom, Warszawa-Lublin, Warszawa-Białystok i linie aglomeracyjne w Warszawie: linię Obwodową od Warszawy Gdańskiej do Warszawy Zachodniej i linię w stronę Grodziska Mazowieckiego.

PKP PLK przymierza się również do powtórnego przetargu na system informacji pasażerskiej. Według Mochockiego, może on wystartować pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

Na początku września PKP PLK ogłosiły rozpoczęcie tzw. Wielkiej Ofensywy Inwestycji Kolejowych (WOIK), w ramach której do końca br. miały ogłosić przetargi na 11 mld zł, a do 2023 "efektywnie" wydać 67 mld zł na polskie tory.

(ISBnews)

d2nu250
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nu250
d2nu250