Trwa ładowanie...
d1d7gie

PKP zbuduje na 160 ha w Warszawie osiedla mieszkaniowe warte ponad 10 mld zł

Krynica-Zdrój, 10.09.2015 (ISBnews) - Grupa PKP podjęła decyzję o rozpoczęciu inwestycji na należących do niej 160 ha terenów na warszawskich Odolanach. W ciągu kilkunastu lat powstanie tam kosztem ponad 10 mld zł osiedle mieszkaniowe z 40-proc. udziałem terenów zielonych i rekreacyjnych. Pierwsze oddania mogą nastąpić w 2020 r., poinformowali ISBnews przedstawiciele PKP.

Share
d1d7gie

"Podjęliśmy decyzję o zagospodarowaniu 160-hektarowego terenu na warszawskich Odolanach, na styku 4 dzielnic w okolicach Al. Jerozolimskich, Połczyńskiej, aż praktycznie do Włoch. Celem jest stworzenie nowej, samowystarczalnej tkanki miejskiej, z parkami i całą konieczną infrastrukturą" - powiedział prezes Xcity Investment Maciej Król w rozmowie z ISBnews podczas Forum Ekonomicznego.

Według niego, projekt tradycyjnie realizowany przez Grupę PKP we współpracy z renomowanymi projektantami oraz deweloperami będzie rozłożony na kilka etapów oraz kilkanaście lat. W pierwszej, rozpoczynającej się wkrótce, planowane jest przygotowanie planu zagospodarowania przestrzeni, a następnie stworzenie kilku projektów architektonicznych. Następnie, po uzgodnieniach z miastem, samorządami oraz mieszkańcami okolic zostanie wybrany ostateczny plan inwestycji.

"Duży nacisk położymy na przestrzenie rekreacyjne, wypoczynkowe oraz dobrą komunikację, w tym stację kolejową przy Muzeum Kolejnictwa. Według wstępnych założeń, tereny zielone, jeziorko itp. podobna infrastruktura mają zajmować nawet 40% powierzchni terenu. Chcemy budować pod kątem młodych rodzin z dziećmi oraz seniorów" - dodał członek zarządu PKP SA Jarosław Bator.

d1d7gie

"Wstępne kalkulacje zakładają budowę mieszkań o łącznej powierzchni 1,4 mln m2 mieszkań, a wartość całej inwestycji to ponad 10 mld zł. Nasz plan zakłada, że do końca 2016 r. zakończymy wszystkie uzgodnienia, powstanie plan inwestycji oraz stacja muzeum. Na początku 2017 r. chcielibyśmy wyłonić inwestorów, a w 2020 r. mogłyby nastąpić pierwsze oddania" - wyliczył Król.

Przedstawiciele PKP zapewnili, że zakładają stworzenie przyjaznej infrastruktury miejskiej, plany przewidują więc wyłącznie zabudowę mieszkaniową i usługową. Nie powstanie na tym terenie żaden nowy hipermarket.

"Po zakończeniu budowy i sprzedaży mieszkań, inwestycja zostanie rozliczona z inwestorami, czyli zastosujemy model znany z innych naszych projektów" - podsumował Bator.

PKP SA jako jednostka dominująca wchodzi w skład Grupy PKP, składającej się dodatkowo ze spółek świadczących usługi m.in. na rynku kolejowym, energetycznym i teleinformatycznym głównie w Polsce, a także w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. PKP SA nadzoruje i koordynuje działania innych spółek w Grupie PKP, poprzez wyznaczanie im celów i dbałość o ich realizację oraz koordynuje działania komunikacyjno-marketingowych całej Grupy PKP.

Lesław Kretowicz

(ISBnews)

d1d7gie

Podziel się opinią

Share
d1d7gie
d1d7gie