Trwa ładowanie...

Płaca minimalna 2021. Ile może wynieść najniższe wynagrodzenie?

Rząd zadecydował, że w przyszłym roku płaca minimalna wyniesie 2800 złotych, a stawka godzinowa - 18,30 zł brutto. Decyzja ma związek z planowanym wzrostem kwoty do 4 tyś. brutto w 2022 roku.
Share
złoty, banknoty
złoty, banknotyŹródło: Pixabay, Fot: pixabay
d25vsx1

Płaca minimalna 2021. Ile może wynieść najniższe wynagrodzenie?

Kwestia płacy minimalnej była omawiana przez Radę Dialogu Społecznego, jednak stronie społecznej nie udało się dojść do porozumienia. Z tego powodu przepisami dot. kwoty zajęła się Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

- Mamy teraz największy po drugiej wojnie światowej kryzys gospodarczy, dlatego decyzje o podwyżce płacy minimalnej należy podejmować z uwzględnieniem tego faktu - skomentował decyzję rzecznik rządu Piotr Mueller.

d25vsx1

Płaca minimalna zależna od regionu? "Firmy uciekałyby do mniejszych miejscowości"

Wtorek 15 września był ostatnim terminem, gdy rząd mógł przedstawić propozycję płacy minimalnej. Tego wymaga ustawa, jeżeli w Radzie Dialogu Społecznego nie dojdzie do porozumienia. A jak informowaliśmy w money.pl, w tym roku o zgodę pracodawców, rządu i związkowców było szczególnie trudno.

Płaca minimalna 2021. Ile może wynieść najniższe wynagrodzenie?

Płaca minimalna wpłynie w dużej mierze na to, że firmy pracodawcy zostaną zmuszeni, by znaleźć więcej pieniędzy na pensje dla pracowników. Oprócz samej pensji w grę wchodzą bowiem składki, przez co podwyżka na poziomie 200 złotych brutto oznacza 240 złotych więcej kosztów w przeliczeniu na jednego pracownika.

Czytaj też:https://www.money.pl/gospodarka/placa-minimalna-w-gore-to-oznacza-skokowy-wzrost-bezrobocia-6554280229911488a.html

Przypomnijmy, że niemal dokładnie rok temu Jarosław Kaczyński obiecywał podwyżki do poziomu 3 tys. zł w 2021 i 4 tys. zł w 2022 roku. Koronawirus jednak pokrzyżował plany rządu PiS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d25vsx1

Podziel się opinią

Share
d25vsx1
d25vsx1