Trwa ładowanie...
d3xrr9l
niemcy
14-04-2005 11:20

Płaca minimalna - niemiecka pomyłka

Komentując zamiar wprowadzenia w Niemczech
ustawowej płacy minimalnej jako hamulca dla zatrudniania
pracowników z Europy Wschodniej, "Financial Times"
ostrzega, że spowoduje to przenoszenie produkcji do nowych państw
unijnych.

d3xrr9l
d3xrr9l

Jak przypomina gazeta, rząd kanclerza Gerharda Schroedera chce wprowadzić w Niemczech ogólnopaństwową ustawową płacę minimalną, odpowiadającą najniższej stawce płacowej z niemieckich układów zbiorowych. Ustawowa płaca minimalna obowiązuje od kilku lat w niemieckiej branży budowlanej.

"Decyzję przyspieszyły doniesienia o masarzach z Europy Wschodniej, wchodzących na niemiecki rynek pracy jako samozatrudniający się przedsiębiorcy, chętni do pracy za stawki niższe od oficjalnie wynegocjowanych taryf - ale nadal wyższe od stawek, dominujących w ich krajach macierzystych" - napisał "FT".

"Zamiast chronić niemieckie płace, płaca minimalna po prostu przeniesie produkcję z Niemiec do Europy Wschodniej. Ponieważ Polska należy do wewnętrznego rynku UE, skończy się to importowaniem przez Niemcy polskich towarów zamiast polskiej pracy" - konkluduje gazeta.

Według niej, "wprowadzenie minimalnej płacy nie pomoże Niemcom w rozwiązaniu któregokolwiek z ich licznych problemów gospodarczych. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że przyniesie skutki odwrotne od zamierzonych".

d3xrr9l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xrr9l