Płaca minimalna prawie dla wszystkich
Po kilku miesiącach sporów niemiecka minister pracy Andrea Nahles ostatecznie zdecydowała się na uchwalenie projektu ustawy o płacach minimalnych. Z kilkoma wyjątkami.
Po kilku miesiącach sporów niemiecka minister pracy Andrea Nahles ostatecznie zdecydowała się na uchwalenie projektu ustawy o płacach minimalnych. Z kilkoma wyjątkami.
Minister pracy Andrea Nahles zadecydowała, że ustawie o płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro nie będą podlegać długotrwale bezrobotni podczas pierwszych sześciu miesięcy nowego zatrudnienia. ‒ W ten sposób budujemy dla nich swego rodzaju most ‒ wytłumaczyła minister pracy Nahles.
Wyłączona z ustawy będzie też młodzież poniżej osiemnastego roku życia. W ten sposób politycy chcą uniknąć sytuacji, w której młodzież będzie decydować się na podjęcie pracy zamiast na zdobycie jakiegoś zawodu. Ponadto płaca minimalna nie będzie należała się zatrudnionym na krótki okres praktykantom i stażystom.
Płaca minimalna będzie obowiązywała jednolicie zarówno landy wschodnie jak i zachodnie bez żadnych wyjątków branżowych. Według doniesień ministerstwa, na wprowadzeniu płacy minimalnej skorzysta aż 3,7 miliona osób zatrudnionych w sektorze niskopłacowym, które do tej pory zarabiały mniej niż 8,50 euro na godzinę.
Od pierwszego stycznia 2015 roku
Na mocy porozumienia CDU/CSU i socjaldemokratów ustawa wejdzie w życie pierwszego stycznia 2015 roku. Do końca 2016 roku w niektórych branżach będą jeszcze możliwe umowy o zatrudnienie poniżej 8,50 euro za godzinę. Od 1 stycznia 2017 płaca minimalna będzie obowiązywać już bez ograniczeń. Komisja złożona z przedstawicieli związków zawodowych i pracodawców podwyższy stawkę minimalną początkowo najpierw do pierwszego stycznia 2018 roku.
Zdaniem rzecznika frakcji CDU/CSU Karla Schiewerlinga wprowadzenie płacy minimalnej dla długotrwale bezrobotnych byłoby dla nich przeszkodą nie do przeskoczenia. ‒ Dlatego właśnie pomysł z wykluczeniem długotrwale bezrobotnych z płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro przez pierwszych sześć miesięcy nowego zatrudnienia jest pomysłem właściwym ‒ ocenia Schiewerling. Płaca minimalna musi być wprowadzana ostrożnie, aby uniknąć socjalnych nierówności.
Politycy CDU/CSU i przedstawiciele pracodawców w przeszłości często wskazywali na wprowadzenie wyjątków od płacy minimalnych np. dla emerytów czy pracowników sezonowych. SPD nie była jednak gotowa wprowadzić tych ograniczeń. Drugiego kwietnia odbędzie się debata nad projektem ustawy.
dw / Aleksandra Wojnarowska
red. odp.: Elżbieta Stasik