Trwa ładowanie...

Płacimy trzy razy wyższe podatki niż w Anglii

Ministrowie finansów - były i obecny - przekonują, że mamy w Polsce jedne z najniższych podatków, a wysokie to są w Wielkiej Brytanii. Prawda jest jednak brutalna. Brytyjczyk oddaje państwu niemalże tyle samo pieniędzy co Polak, ale zarabia kilka razy więcej - pisze "Fakt".

Płacimy trzy razy wyższe podatki niż w AngliiŹródło: AFP, fot: Andrew Cowie
dhpcypa
dhpcypa

Gazeta postanowiła sprawdzić, kto naprawdę płaci więcej - Polak czy Brytyjczyk. U nas pensja minimalna to 1680 zł brutto. Płacimy więc z tytułu PIT i składek ZUS 443 zł, czyli 26,4 proc. pensji. Tymczasem Brytyjczyk przy pensji minimalnej 5220 zł oddaje mniej niż Polak bo 440 zł, czyli 8,4 proc.

Podobnie jest w innych krajach Europy. W Hiszpanii państwo zabiera 18,1 proc. z pensji minimalnej na poziomie 3172 zł, na Słowacji - 19,8 proc. Nawet u Francuzów, którzy muszą oddawać 1374 zł przy płacy minimalnej 5977 zł, to mniej niż w Polsce - 23 proc.

Mniejsze podatki niż my płacą także Czesi i Litwini.

Jak pisze gazeta, nie przeszkadza to ministrowi finansów wmawiać nam, że Polacy nie mają powodów do narzekań. Prawda jest jednak taka, dodaje "Fakt", że niskie to mamy pensje, od których państwo z roku na rok każe płacić nam coraz więcej.

dhpcypa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhpcypa