Trwa ładowanie...
turystyka
04-04-2012 06:51

Planujesz wakacje? Uważaj

Co czwarte biuro turystyczne działa na niekorzyść klientów i stosuje w regulaminach zakazane zapisy. Takich klauzul jest już tysiąc, a co miesiąc przybywa kilkanaście nowych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Planujesz wakacje? UważajŹródło: Jupiterimages
d2hsir5
d2hsir5

Do tej pory Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał 3 tys. zapisów w umowach oraz regulaminach, które łamią zbiorowe interesy konsumentów. Aż jedna trzecia z nich dotyczą branży turystycznej.

- Tylko w ubiegłym roku w rejestrze pojawiło się 206 nowych klauzul dotyczących biur podróży - przyznaje dla DGP Artur Kosin z biura prasowego UOKIK.

Wśród niedozwolonych klauzul znajdują się np. zapis mówiący o tym, że sąd właściwy dla rozpatrywania sporów z biurem podróży, to sąd właściwy ze względu na położenie siedziby biura.

d2hsir5

Inną zasadą, która nie powinna się znaleźć w umowie lub regulaminie, to brak możliwości zwrotu równowartości świadczeń, których klient nie wykorzystał z przyczyn leżących po jego stronie (np. w efekcie spóźnienia na miejsce rozpoczęcia wycieczki, przerwanie podróży czy braku ważnych dokumentów upoważniających do przekroczenia granicy).

Pamiętajmy także, że organizator nie może zrzec się odpowiedzialności za bagaż uczestników imprezy w przypadku jego zamiany, zapomnienia, zgubienia lub kradzieży.

Problem niedozwolonych klauzul dotyczy przede wszystkim małych biur podróży, które często korzystają z gotowych wzorów umów dostępnych w internecie. Jednak także dużym podmiotom na rynku zdarzało się wykorzystywać zabronione zapisy. W 2009 roku UOKIK nałożył 4,2 mln zł kary na Triadę, która w ten sposób naruszył prawa klientów. Z kolei w ubiegłym roku Itaka otrzymała z tego tytułu 2,7 mln zł mandatu.

d2hsir5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hsir5