Trwa ładowanie...
d2p1bv5
Parkiet
krzysztof moska

Plast-Box i Lentex mogą się połączyć

Za takim scenariuszem opowiada się Krzysztof Moska. Znany inwestor w grupie, której obroty szacuje na 0,6 mld zł, widzi też inne firmy zajmujące się przetwórstwem tworzyw sztucznych.
Share
d2p1bv5

Krzysztof Moska, znany giełdowy inwestor, zdradził „Parkietowi” swoje plany dotyczące rozwoju działalności spółek, w których posiada obecnie udziały. – Chcę stworzyć grupę kapitałową, która będzie miała silną pozycję w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych – mówi Moska.

Jego zdaniem powinny ją tworzyć: Lentex, Plast-Box, Gamrat oraz zakład produkujący plastikowe rury do przesyłu wody, kanalizacji i gazu, który inwestor zamierza wkrótce kupić. Podmiotem przejmującym prawdopodobnie byłby Lentex, który teraz dąży do zakupu od Skarbu Państwa prywatyzowanego Gamratu.

*Poparcie inwestorów * Znany inwestor obecnie posiada 17,6 proc. walorów Lenteksu i 12,6 proc. papierów Plast-Boksu. To niedużo, ale dzięki rozdrobnionemu akcjonariatowi oraz poparciu innych dużych udziałowców wystarczy, aby grał pierwsze skrzypce. Nieco większe udziały od Moski posiada w obu firmach Leszek Sobik. W ubiegłym tygodniu z większym pakietem Lenteksu i Plast-Boksu ujawnił się również Oleksandr Gerega, biznesmen posiadający sieć 23 hipermarketów budowlanych Epicentr na Ukrainie. W swoich sklepach sprzedaje wyroby obu polskich spółek. Moska uważa, że Gerega i Sobik go poprą.

d2p1bv5

*Potencjał nowej grupy *

Jednym z argumentów przemawiających za stworzeniem silnej grupy kapitałowej zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych ma być większa skala prowadzonej działalności i znaczne oszczędności. Grupa mogłaby obniżyć koszty zakupu surowców oraz ponosić mniejsze wydatki jednostkowe związane z logistyką, transportem czy reklamą.

*Wsparcie z Ukrainy *

Mocną stroną nowej grupy może być wsparcie, jakiego udzieli jej Gerega. Na przełomie 2009 i 2010 r. w jego marketach rozpoczęła się sprzedaż różnego rodzaju opakowań produkowanych przez Plast-Box. Mimo że współpraca pomiędzy obiema stronami zaczęła się stosunkowo niedawno, to już wiąże się z nią ogromne nadzieje. – Widzimy duży potencjał zwiększenia sprzedaży naszych skrzynek i opakowań w sieci Epicentr. Rozmawiamy o kolejnych projektach dotyczących współpracy – mówi Grzegorz Pawlak, członek zarządu Plast-Boksu odpowiedzialny za jego inwestycje na Ukrainie.

d2p1bv5

Dla spółki ta współpraca jest bardzo ważna, zwłaszcza w kontekście planowanego zwiększenia mocy wytwórczych na Ukrainie. Jeszcze w tym roku firma chce tam wybudować halę, w której będą produkowane wyroby z tworzyw sztucznych.

Z kolei Lentex z siecią Epicentr ma zakontraktowane dostawy nie mniej niż 3,5 mln mkw. wykładzin podłogowych w ciągu roku. To około 30 proc. całej produkcji tego rodzaju wyrobów spółki.

*Kolejne spółki na horyzoncie *

Do proponowanej przez Moskę grupy mającej w swojej ofercie m.in. wykładziny podłogowe i obiektowe, opakowania plastikowe, systemy rurowe, podsufitki i sidingi, będą mogły dołączać kolejne podmioty. Zarząd Lenteksu przyznaje, że poza planowanym przejęciem Gamratu prowadzi również rozmowy dotyczące zakupu producenta folii.

d2p1bv5

Nie podaje jego nazwy. – Z naszych wstępnych analiz jako doradcy Lenteksu wynika, że spółka po zamknięciu planowanych akwizycji w ciągu dwóch lat powinna osiągnąć przychody na poziomie 500 mln zł i EBITDA (zysk operacyjny z uwzględnieniem amortyzacji – red.) na poziomie 70 mln zł – mówi Grzegorz Golec, prezes Rubicon Partners DM. Te wyliczenia nie uwzględniają ewentualnego połączenia z Plast-Boksem.

*Prymus też w pogotowiu *

Moska nie wyklucza, że do grupy dołączy także należąca do niego firma Prymus, dystrybuująca surowce do przetwórstwa tworzyw sztucznych, handlująca też klejami słowackiej firmy Duslo. Na razie zapowiedział wprowadzenie jej w tym roku na rynek NewConnect.Gdyby powstała taka grupa, to zdaniem Moski sieć Epicentr mogłaby kupować od niej wyroby za 35–40 mln euro rocznie. Sieć Geregi cały czas się rozwija i mogłaby zwiększać zakupy.

Lentex jest blisko dwa razy droższy od Plast-Boksu
Gdyby miało dojść do przejęcia Plast-Boksu przez Lentex i do transakcji wzięto by obecne wyceny rynkowe obu spółek, wówczas druga z tych firm powinna wyemitować dla akcjonariuszy pierwszej 5,78 mln walorów. Za każdy papier Plast-Boksu (jego kapitalizacja wynosi 149 mln zł) otrzymaliby 0,66 akcji nowej emisji firmy z Lublińca (wartość Lenteksu to 280 mln zł). To oznaczałoby, że akcjonariusze Plast-Boksu mieliby 34,7-proc. udział w podwyższonym kapitale. Podobny parytet wymiany miałby miejscy w przypadku obliczeń dokonanych na podstawie wartości księgowej. Wycena Lenteksu wynosi w tym przypadku 172 mln zł, a Plast-Boksu – 84 mln zł.

d2p1bv5

Grupa może mieć łącznie blisko 600 mln zł obrotów
W skład grupy, która może powstać, specjalizującej się w przetwórstwie tworzyw sztucznych, poza Lenteksem (włókniny i wykładziny podłogowe), Plast-Boksem (opakowania plastikowe) i Gamratem (systemy rynnowe, wykładziny, sidingi) miałyby wejść również niepubliczne firmy należące do Krzysztofa Moski (chemia budowlana, rynny). Znany inwestor jest promotorem jej utworzenia. Ofertę uzupełniałby producent folii, o przejęcie którego stara się Lentex. Skonsolidowane roczne obroty grupy sięgnęłyby blisko 600 mln zł. Co najmniej 25 proc. sprzedaży trafiałoby do ukraińskiej sieci hipermarketów budowlanych Epicentr.
Andrzej Kazimierczak, Tomasz Furman
PARKIET

d2p1bv5

Podziel się opinią

Share
d2p1bv5
d2p1bv5