Płock ma plan utworzenia podstrefy WMSSE

Radni Płocka (Mazowieckie) zgodzili się na ustanowienie podstrefy Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na razie ma ona objąć jedną działkę w Płockim Parku Przemysłowo-Technologicznym, przeznaczoną pod działalność spółki produkującej m.in. wyroby z papieru.

Według płockiego Urzędu Miasta ustanowienie podstrefy podniesie atrakcyjność Płockiego Parku Przemysłowo-Technologiczneo (PPPT) dla inwestorów oraz "wpłynie stymulująco na rozwój gospodarczy miasta".

Prezydent miasta Andrzej Nowakowski powiedział PAP, że możliwość inwestowania na obszarze objętym podstrefą będzie "jednym z argumentów przemawiających za lokalizowaniem inwestycji w Płocku". Jak zaznaczył, miasto może wnosić o objęcie taką podstrefą terenów, których jest właścicielem, czyli m.in. położonych w PPPT. "Chcemy by Płock był bardzo atrakcyjnym miejscem dla inwestorów" - zadeklarował.

PPPT powstał w 2004 r. Udziały w spółce posiadają po połowie miasto Płock oraz spółkę PKN Orlen, zarządzająca obszarem inwestycyjnym o powierzchni ok. 200 ha. Działa tam obecnie 11 podmiotów, którzy zainwestowali w zakłady produkcyjne oraz 14 podmiotów wynajmujących powierzchnie, głównie biurowe. PPPT ma podpisaną umowę z parkiem technologicznym w Szanghaju (Chiny).

Zgodnie z przyjętą przez płockich radnych uchwałą podstrefą Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE) ma zostać objęta działka na terenie PPPT o powierzchni ponad 2,8 ha, która przeznaczona będzie pod działalność spółki Revoco z siedzibą w Proboszczewicach, produkującej wyroby z papieru i tektury. Na gruntach tych, jak podał płocki Urząd Miasta, ma powstać centrum produkcyjno-badawczo-rozwojowe o wysokim potencjale innowacyjnym w dziedzinie produkcji papierniczej. Planowana jest tam m.in. wytwarzanie opakowań z pulpy papierowej metodą termoformowania w oparciu o własną, innowacyjną technologie spółki. Docelowo w nowo powstałym zakładzie zatrudnienie ma znaleźć co najmniej 200 osób.

Jak zaznaczył płocki Urząd Miasta, to właśnie utworzenie nowych miejsc pracy oraz przedsięwzięcia związane z innowacyjnością są jednym z podstawowych kryteriów dla utworzenia podstrefy WMSSE. Procedura ustanowienia podstrefy wymaga m.in. wniosku do ministra gospodarki w sprawie włączenia wyznaczonych nieruchomości do obszaru SSE. Ostateczną decyzję w drodze rozporządzenia podejmuje rada ministrów po uzgodnieniach międzyresortowych. Cała procedura może potrwać kilka miesięcy.

Wcześniej zakładano, że granicami WMSSE objętych zostanie ponad 19,1 ha gruntów w przemysłowej dzielnicy Płocka - Kostrogaj. Uchwałę w tej sprawie płoccy radni podjęli w październiku 2014 r. W lipcu tego roku Urząd Miasta Płocka podpisał akt notarialny sprzedaży trzech położonych tam działek międzynarodowej grupie CNH, do której należy płocka fabryka maszyn rolniczych. Ponieważ grunty te przestały być własnością samorządu, radni podjęli decyzję uchylającą poprzednią uchwałę o objęciu terenów przez WMSSE.

"Obecnie właścicielem gruntów jest CNH i to ten podmiot, jeżeli będzie zainteresowany utworzeniem strefy ekonomicznej, będzie ewentualnie wnioskodawcą w tej sprawie" - wyjaśnił prezydent Płocka. Nowakowski podtrzymał jednocześnie wcześniejsze zapowiedzi, iż miasto chce przeznaczyć dla nowych inwestorów w sumie ponad 43 ha gruntów przemysłowych, z czego znaczna część mogłaby zostać objęta podstrefą WMSSE. "Jeżeli chodzi o pozostałe grunty, też jesteśmy zainteresowani, by były one częścią tej specjalnej strefy ekonomicznej" - dodał. Do podstrefy miałyby docelowo zostać włączone m.in. tereny w dzielnicy Płocka - Trzepowo, w sąsiedztwie kompleksu rafineryjno-petrochemicznego PKN Orlen, oraz położone w pobliżu trzeciego, ostatniego odcinka budowanej obecnie obwodnicy miasta.

CNH Industrial Polska nabywając w drodze przetargu za 8,2 mln zł ponad 19,1 gruntów przemysłowych w Płocku, wydzielonych z tamtejszego lotniska Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej i sąsiadujących z obecną fabryką CNH New Holland, zadeklarował, że zamierza zainwestować tam do 20 mln USD w infrastrukturę logistyczną, tworząc ok. 350 miejsc pracy. Na kupionych działkach planowana jest budowa hali produkcyjno-magazynowo-montażowej i toru testowego. Zgodnie z zawartą umową w ciągu dwóch lat inwestor musi wystąpić o pozwolenie na budowę. Jeśli nie spełni tego warunku, płocki samorząd będzie miał prawo odkupienia gruntów.

W październiku 2014 r. Urząd Miasta Płocka i WMSSE podpisały umowę o objęciu patronatem płockich terenów inwestycyjnych.

WMSSE powstała w 1997 r. Obecnie jej granicami objętych jest ponad 1057 ha gruntów zlokalizowanych w 30 podstrefach, w tym także na terenie woj. mazowieckiego, m.in. w Ciechanowie, Mławie, Płońsku i Zakroczymiu. Łączna wartość dotychczasowych inwestycji na obszarze strefy to 3 553 mln zł. Aktualne zezwolenia na prowadzenie działalności posiada tam 86 podmiotów, które zatrudniają 14,9 tys. pracowników.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)