Trwa ładowanie...

PMI ważnym wskazaniem dla Europy

Przedłużające się rozmowy ws. zamiany długu w Grecji ochłodziły nieco rynkowy optymizm. Niewykluczone, iż temat ten będzie dziś dominował, szczególnie gdyby wzrosło ryzyko fiaska rozmów. Jednak warto zwrócić uwagę także na publikację wstępnych indeksów aktywności w strefie euro, które również mogą mieć duże znaczenie dla notowań wspólnej waluty.

Share
PMI ważnym wskazaniem dla Europy
Źródło: X-Trade Brokers
d6sm7bo

EURUSD – indeksy PMI szansą dla euro?
Po styczniowym eldorado na rynkach finansowych niewiele informacji ma jeszcze wyraźny potencjał aby pozytywnie zaskoczyć rynki finansowe. Jedną z nich są wstępne indeksy aktywności w przemyśle i usługach strefy euro za styczeń.
Aktywność w strefie uległa bardzo silnemu ograniczeniu w drugiej połowie ubiegłego roku. Jednak wbrew obawom ekonomistów, grudzień przyniósł w tym zakresie pewną poprawę względem bardzo słabych poprzednich dwóch miesięcy.

Na istotne ożywienie gospodarcze w strefie euro nie ma co liczyć, ale sam zwrot oddaliłby widmo pogarszającej się koniunktury (im gorsza koniunktura tym większe deficyty, a zatem tym poważniejszy kryzys zadłużenia). Indeksy PMI często sygnalizowały zwroty w koniunkturze gospodarczej i drugi miesiąc poprawy po dołkach z października i listopada byłby wyraźnym sygnałem, iż sprawy mają się lepiej niż oczekiwano i tym samym mogłyby wesprzeć korektę wzrostową na EURUSD.

d6sm7bo

Naturalnie na te dane nie można patrzyć w izolacji. Jest jeszcze kilka czynników, które mogą mieć silny wpływ na notowania EURUSD. Jednym z nich jest poprawa na rynku długu – szczególnie we Włoszech. Ten aspekt nie został jeszcze w pełni zdyskontowany przez rynki finansowe, choć oczywiście jest zasadnicze ryzyko, iż bezowocny szczyt UE na koniec stycznia może ponownie doprowadzić do wzrostu rentowności.

Natomiast na niekorzyść euro działać będzie perspektywa stóp procentowych – coraz powszechniej oczekuje się kontynuacji obniżek ze strony EBC. Również posiedzenie Fed może nie być tu bez znaczenia. Jak pisaliśmy w dniu wczorajszym (http://www.xtb.pl/media/pl/newsletter/market-snapshots/pkr230112.pdf) rynki akcji w ostatnim czasie silnie rosły a krótkoterminowe stopy procentowe w USA spadały w oczekiwaniu na decyzję Fed. Obydwa zjawiska były pozytywne dla euro. Niewykluczone, iż po posiedzeniu na obydwu rynkach kierunek się zmieni, a to oznaczałoby presję na osłabienie wspólnej waluty.

Tym samym, o ile dane nie będą naprawdę bardzo dobre, powinny się wpisać w korektę wzrostową, która od strony technicznej (po wybiciu górnego ograniczenia kanału spadkowego na dziennym) powinna zaprowadzić nas do poziomu 1,32. W tych okolicach – tak przynajmniej wygląda to na chwilę obecną - należy jednak szukać punktu zwrotnego i powrotu do trendu spadkowego.
W kalendarzu – indeksy w Europie, spotkanie ministrów, inflacja w Australii Choć indeksy PMI dla strefy euro poznamy dopiero o godzinie 9.58 (konsensus dla przemysłu to 47,3 pkt., dla usług 49 pkt.), wcześniej znane będą dane z Francji (8.58, konsensus odpowiednio 49 i 50,5 pkt.) oraz z Niemiec (9.28, konsensus 49,1 i 52,8 pkt.). Dziś też odbędzie się spotkanie ministrów w szerszym gronie całej UE. W nocy dane o inflacji z Australii (1.30, konsensus 0,2% q/q).

dr Przemysław Kwiecień
główny ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d6sm7bo

_ Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. _

d6sm7bo

Podziel się opinią

Share
d6sm7bo
d6sm7bo