Trwa ładowanie...

PO: abolicja dla przedsiębiorców, którzy nie opłacili ubezpieczenia społecznego

Możliwość umorzenia nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne daje
osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą projekt ustawy autorstwa klubu PO, który
trafił już do Sejmu. Abolicja ma dotyczyć okresu od stycznia 1999 do lutego 2009 r.

Share
PO: abolicja dla przedsiębiorców, którzy nie opłacili ubezpieczenia społecznegoŹródło: WP.PL, fot: Katarzyna Izdebska
d4kfzzz

Możliwość umorzenia nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne daje osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą projekt ustawy autorstwa klubu PO, który trafił już do Sejmu. Abolicja ma dotyczyć okresu od stycznia 1999 do lutego 2009 r.

Projekt PO przewiduje możliwość umorzenia składek na własne ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy, oraz odsetek za zwłokę i pozostałych powstałych kosztów (w tym kosztów egzekucyjnych) dla wszystkich osób prowadzących pozarolnicza działalność, które w okresie od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 28 lutego 2009 r. podlegały obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wypadkowemu, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności i nie opłaciły należnych z tego tytułu składek.

- Abolicja będzie dotyczyła tylko tych osób, które same złożą wniosek o umorzenie. Co ważne, okres umorzenia nie będzie zaliczany do lat składkowych. Szacujemy, że kwota ogólna, o jakiej mówimy, to ponad 800 milionów złotych, około 50 proc. tej kwoty to odsetki. Zwracam natomiast uwagę, że ściągalność jest w wysokości 7,2 proc., czyli ok. 60-65 mln rocznie - podkreślała na środowej konferencji prasowej Izabela Mrzygłocka (PO).

d4kfzzz

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, szacuje się, że umorzenie objęłoby należności w wysokości: na ubezpieczenia społeczne - ok. 549,5 mln zł (w tym 256 mln zł odsetek), na ubezpieczenie zdrowotne - ok. 275,8 mln zł (w tym 116,7 mln zł odsetek), a na Fundusz Pracy - ok. 43,2 mln zł (w tym 21,3 mln zł odsetek).

ZUS - zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych - miał prawo do egzekwowania należności z tytułu nieopłaconych składek przez okres 10 lat, a od 1 stycznia 2012 r. ma prawo do ich egzekwowania przez 5 lat.

- Proponowane zmiany mają przede wszystkim na celu zniwelowanie barier finansowych dla małych i średnich przedsiębiorców na rynku. Zmiany te, poprzez umorzenie najstarszych - a więc najtrudniejszych do spłaty - zaległości, będą dużym wsparciem dla przedsiębiorców, pozwalającym na odzyskanie płynności finansowej. Pozwolą także na złagodzenie niekorzystnych skutków spowolnienia gospodarczego i utrzymanie się przedsiębiorców na rynku - przekonują autorzy projektu.

Wniosek o umorzenie będzie można złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Autorzy projektu proponują, aby weszła ona w życie w maju.

d4kfzzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kfzzz
d4kfzzz