Trwa ładowanie...

PO apeluje o pilne prace nad projektem dot. ogródków działkowych

Posłowie PO zaapelowali we wtorek do szefa podkomisji Bartosza Kownackiego (PiS) o wznowienie prac nad projektami zmian w ustawie o ogrodach działkowych, tak aby nowe przepisy zostały uchwalone przed końcem roku.

PO apeluje o pilne prace nad projektem dot. ogródków działkowychŹródło: Jupiterimages
d220bp7
d220bp7

PO apeluje do szefa sejmowej podkomisji Bartosza Kownackiego (PiS) o wznowienie prac nad projektami zmian dot. ogrodów działkowych, tak by nowe przepisy zostały uchwalone przed końcem roku. Kownacki zapewnia, że chce, by podkomisja skończyła prace w lipcu.

Krystyna Sibińska (PO) podała na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że podkomisja, która pracuje nad czterema projektami dot. ogrodów działkowych, zebrała się dwukrotnie; jako wiodący w swoich pracach wybrała projekt obywatelski.

Jak podkreśliła posłanka, według przyjętego harmonogramu prac podkomisja miała się zebrać w poniedziałek i wtorek. Tymczasem, mówiła, oba posiedzenia zostały przez Kownackiego odwołane "z niewiadomych przyczyn".

- To dla nas niezrozumiałe, tym bardziej, że zegar tyka. Dziwimy się, dlaczego przewodniczący Kownacki blokuje prace nad projektami. Dlatego apeluję do pana posła Kownackiego, aby prace komisji zostały jak najszybciej wznowione, aby przed końcem roku projekt dot. ogrodów został przyjęty - dodała Sibińska.

d220bp7

Sibińska przypomniała, że podkomisja miała w lipcu przyjąć sprawozdanie, a po wakacjach projektem miały zająć się komisje infrastruktury oraz samorządu terytorialnego. - Obecnie termin ten jest zagrożony. Nie rozumiem, dlaczego tak się dzieje, tym bardziej że termin był ustalony przez wszystkich członków komisji - zauważyła posłanka.

Paweł Olszewski (PO) podkreślił, że uchwalenie ustawy jest niezwykle istotne. Jak przypomniał, Trybunał Konstytucyjny nałożył na parlament obowiązek uregulowania tej kwestii.

Zaznaczył też, że to ważny projekt dla środowiska działkowców. - Stąd nasz apel. Aby środowisko działkowców miało poczucie bezpieczeństwa - mówił. Zauważył też, że TK bardzo precyzyjnie określił termin uchwalenia ustawy.

Kownacki w odpowiedzi na zarzuty PO zapewnił, że chce, by podkomisja zakończyła prace nad tą kwestią w lipcu. - Chciałem rozpocząć prace już w zeszłym tygodniu. Na prośbę posłów PO przełożyliśmy posiedzenie na ten tydzień, po czym pojawił się wniosek o odwołanie mnie z funkcji przewodniczącego podkomisji. Uważam, że we wtorek, środę w przyszłym tygodniu posłowie mogą zjechać z okręgów, popracować. Jestem przekonany, że w te dwa dni zakończymy prace - powiedział PAP Kownacki.

d220bp7

Komisja nadzwyczajna zajmuje się czterema projektami ustaw: autorstwa PO, Solidarnej Polski, SLD oraz działkowców, reprezentowanych przez PZD (projekt obywatelski). Zmiany w prawie są niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. TK zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Niekonstytucyjne przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 r.

d220bp7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d220bp7