Trwa ładowanie...
d3hhtsz

Po Bazylei III kapitały uzupełnić będzie musiało do 15 z 20 największych banków (opinia)

05.10. Warszawa (PAP) - Polskie banki będą potrzebowały dodatkowego kapitału, by spełnić wymogi minimalne określone w Bazylei III. Kapitały uzupełnić będzie musiało od 2 do 15...

d3hhtsz
d3hhtsz

- Polskie banki będą potrzebowały dodatkowego kapitału, by spełnić wymogi minimalne określone w Bazylei III. Kapitały uzupełnić będzie musiało od 2 do 15 spośród 20 największych polskich banków, a suma niedoborów kapitału może wynieść od 1 proc. do 7 proc. ich obecnego poziomu funduszy - ocenia firma doradcza Deloitte.

- W zależności od wysokości bufora antycyklicznego uzupełnienia kapitałów będzie wymagało od 2 do 15 spośród 20 największych polskich banków, a suma niedoborów kapitału może wynieść od 1 proc. do 7 proc. ich obecnego poziomu funduszy. Mówimy o perspektywie między 2012 r. a 2019 r., więc na adekwatność kapitałową wpłynie w większym stopniu rozwój biznesowy poszczególnych banków, ale warto uwzględnić ten czynnik w planach kapitałowych - powiedział cytowany w komunikacie Paweł Dziekoński, dyrektor w Dziale Zarządzania Ryzykiem w Deloitte.

Deloitte szacuje, zakładając najbardziej konserwatywny scenariusz wysokości bufora oraz brak przepływu kapitału bankowego między bankami, sumę niedoboru na około 6 mld złotych w 2019 r.

Eksperci Deloitte oceniają, że nawet w konserwatywnym scenariuszu polskie banki potrzebują średnio mniej kapitału niż banki w Europie Zachodniej i jest raczej mało prawdopodobne, by w pierwszych latach obowiązywania Bazylea III spowodowała ona wzrost ceny lub ograniczenie dostępności kredytów w Polsce.

d3hhtsz

"Bazylea" to cykl regulacji skierowanych do sektora bankowego Unii Europejskiej, mający na celu zwiększenie bezpieczeństwa banków. Zgodnie z nowym rozwiązaniem banki będą zobowiązane posiadać większe bufory kapitałowe.

Koncepcja tzw. bufora antycyklicznego zakłada, że banki będą budowały dodatkowe zapasy kapitałowe w okresach szybkiego wzrostu gospodarczego (w szczególności w przypadku szybkiego wzrostu wartości udzielanych kredytów). W okresach zmniejszania akcji kredytowej bufor może być redukowany, gdyż jego konstrukcja pozwala na przyjmowanie wartości z przedziału 0 - 2,5 proc. (PAP)

seb/ jtt/

d3hhtsz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hhtsz