Trwa ładowanie...
d45gjs6
finanse
20-06-2012 17:04

Po danych o produkcji w maju MF podtrzymuje prognozę wzrostu PKB w '12 na poziomie 2,5 proc. - MF

20.06. Warszawa (PAP) - Po danych o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w maju, Ministerstwo Finansów podtrzymuje zapisaną w budżecie prognozę wzrostu PKB na poziomie 2,5...

d45gjs6
d45gjs6

20.06. Warszawa (PAP) - Po danych o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w maju, Ministerstwo Finansów podtrzymuje zapisaną w budżecie prognozę wzrostu PKB na poziomie 2,5 proc. rdr - poinformowali PAP analitycy resortu finansów. Ich zdaniem czerwcu tempo wzrostu produkcji mdm pozostanie niskie, ale w kolejnych miesiącach nastąpi umiarkowana tendencja wzrostowa produkcji oczyszczonej z wahań sezonowych.

"Dane dotyczące produkcji, zarówno przemysłowej jak i budowlano-montażowej, nie zmieniają naszego dotychczasowego scenariusza wzrostu gospodarczego w 2012 roku" - napisano w komentarzu dla PAP.

GUS podał w środę, że produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 4,6 proc. rdr, po wzroście o 2,9 proc. w kwietniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,5 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w maju rdr o 3,1 proc., a mdm wzrosła o 0,1 proc.

"Zgodnie z oczekiwaniami Ministerstwa Finansów, po silniejszym +odbiciu+ w kwietniu, dane za maj przyniosły praktycznie stabilizację produkcji przemysłowej w ujęciu mdm po oczyszczeniu z wahań sezonowych; w efekcie jej poziom jest nadal niższy niż na początku bieżącego roku. Dane z bilansu płatniczego za kwiecień 2012 r. (silne wyhamowanie dynamiki eksportu i importu) wskazują, że przedsiębiorstwa działają obecnie w warunkach słabego popytu zarówno zewnętrznego jak i krajowego. Utrzymująca się trudna sytuacja w otoczeniu zewnętrznym oraz pesymistyczne nastroje wśród przedsiębiorców (m.in. spadki głównych wskaźników koniunktury w maju) pozwalają przypuszczać, że również w czerwcu tempo wzrostu produkcji przemysłowej pozostanie niskie w ujęciu mdm, choć należy zaznaczyć, że zakładamy umiarkowaną tendencję wzrostową wskaźnika oczyszczonego z wahań sezonowych w kolejnych miesiącach" - uważają analitycy MF.

"Z punktu widzenia oceny bieżących tendencji makroekonomicznych właściwe jest analizowanie wskaźników oczyszczonych z wahań sezonowych w ujęciu mdm, a nie surowych wskaźników rdr, które obciążone są efektami bazy statystycznej sprzed roku" - dodają. (PAP)

bg/ asa/

d45gjs6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45gjs6