PO: decyzja KE - dowód na dobrą kondycję finansów publicznych w Polsce
Decyzja o zdjęciu z Polski procedury nadmiernego deficytu to dowód na dobrą kondycję finansów publicznych w Polsce - ocenił wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych Paweł Arndt (PO). Nie oznacza to - zastrzegł - że od dziś możemy w Polsce "szaleć z wydatkami".
"Decyzja Komisji Europejskiej to niewątpliwie dobra wiadomość, potwierdza ona, że finanse publiczne w Polsce są w stosunkowo dobrym stanie, że nasze finanse są w dobrej kondycji. Mimo kryzysu, udało nam się ograniczyć wydatki" - powiedział w środę PAP Arndt.
Jak dodał, decyzja KE nie oznacza, że "od dziś możemy w Polsce szaleć z wydatkami". "Musimy nadal prowadzić tę politykę finansową, którą prowadziliśmy, a także pilnować wydatków, tym bardziej, że czekają nas np. zwiększone wydatki na obronność" - zauważył.
"Jeżeli udało nam się wyjść z procedury nadmiernego deficytu, to musimy bronić tej pozycji, to nie znaczy, że możemy teraz wydawać pieniądze na lewo i prawo" - przekonywał poseł Platformy.
Komisja Europejska zarekomendowała w środę zamknięcie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą ministrowie finansów państw UE w czerwcu, ale będzie to już raczej formalność.
KE podejmując decyzję wzięła pod uwagę transfery do otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
, które jeszcze w zeszłym roku obciążały wydatki rządowe. Bez nich deficyt budżetu naszego kraju w 2014 r. spadł poniżej 3 proc. PKB, co umożliwiło zdjęcie procedury nadmiernego deficytu. Polska była nią objęta od 2009 r.