Po lepszych danych z głównych gospodarek złotówka przestaje tracić

Przez cały ubiegły tydzień złotówka traciła względem euro, jednakże koniec tygodnia przyniósł silną korektę tego ruchu. Pomogły temu dobre odczyty zza zachodniej granicy oraz informacje o wysokości wcześniejszego zwrotu środków pożyczonych w ramach programu LTRO. Kurs EUR/USD zbliżył się do poziomów z lutego 2012 roku.

Po lepszych danych z głównych gospodarek złotówka przestaje tracić
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

28.01.2013 10:29

Istotnego wzrostu wartości euro względem dolara można było się spodziewać już w czwartek, kiedy to miały miejsce liczne odczyty makroekonomiczne z Chin, Europy oraz USA, a te szczególnie ważne okazały się lepsze od oczekiwań.

Pozytywnie zaskoczyły odczyty dla największej gospodarki europejskiej - Niemiec. Po dobrych danych: indeksie ZEW oraz PMI dla przemysłu przyszła pora na indeks Ifo, obrazuje on nastroje wśród przedsiębiorców, a jego wartość powyżej 100 pkt. świadczy o sporej dawce optymizmu na przyszłość. Jego odczyt okazał się najlepszy od lipca zeszłego roku i wyniósł 104,2 pkt. okazując się korzystniejszym od oczekiwań (103 pkt.). Inwestorzy zwracają szczególną uwagę na ten wskaźnik, ponieważ jest uznawany za wiarygodne źródło informacji o kondycji i perspektywach niemieckiej gospodarki.

Informacją, która pozytywnie wpłynęła na notowanie euro był komunikat, że 278 banków zwróci dla Europejskiego Banku Centralnego blisko 137,2 mld euro pożyczki udzielonej w ramach programu LTRO. Dotyczy to pierwszej transzy programu pożyczek z grudnia 2011 w wysokości 489 mld euro. Przewidywania co do wysokości deklarowanej do zwrotu kwoty oscylowały wokół 100 mld euro. W efekcie w piątek eurodolar pojawił się na poziomach nie widzianych od prawie roku.

Powodem czwartkowych spadków wartości złotówki względem głównych walut były publikowane dane makro, które okazały się gorsze od oczekiwań. Poziom sprzedaży detalicznej wyniósł -2,5% r/r wobec oczekiwanych 1,4% r/r. Gwałtowne hamowanie rodzimej gospodarki będzie przemawiało za kolejnymi obniżkami stóp procentowych, które inwestorzy zdają się już dyskontować w wycenie złotego. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się już w przyszłym tygodniu.

Zarówno dzisiaj jak i podczas kilku kolejnych dni kalendarz danych makroekonomicznych nie będzie zawierać ważnych danych dla złotówki. Powinno to spowodować stabilizowanie się złotówki po silnych zmianach zeszłego tygodnia.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 28.11.2012 do 28.01.2013

Kurs EUR/PLN znajduje się blisko górnego ograniczenia kanału wzrostowego. W czwartek osiągnęliśmy także 3-miesięczne maksimum na poziomie 4.1930. Granicą wsparcia dla dalszych wzrostów jest 55 okresowa średnia krocząca. Oporem technicznym jest wspomniany już poziom 4.1930 czyli wielomiesięczne maksimum kursu.

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 28.11.2012 do 28.01.2013

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Na parze CHF/PLN kurs ustanowił nowe minimum na poziomie 3,27. Od tego momentu kurs zawrócił i zmierza w kierunku północnym, przebijając kolejne zniesienia Fibonacciego. Ruch ten zatrzymał się w okolicach 3.3850 i obecnie porusza się w trendzie bocznym. Najbliższym wsparciem jest 50% zniesienie Fibonacciego i linia łącząca minima ostatnich miesięcy na poziomie 3.3450. Opór może stanowić poziom 3.3650 czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego a następnie wspomniany już poziom 3.3850.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 28.11.2012 do 28.01.2013

Kurs USD/PLN porusza się w szerokim trendzie bocznym, obecnie po odbiciu się od 23,6% zniesienia Fibonacciego ponownie zaczął zyskiwać na wartości i obecnie testuje 38,2% zniesieni Fibonacciego. W przypadku przebicia tego oporu kolejnym oporem jest 50% zniesienie Fibonacciego na poziomie 3.1300. Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 3.0950 czyli wspomniane już 23,6% zniesienie Fibonacciego.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 28.11.2012 do 28.01.2013

Kurs GBP/PLN znajduje się w dość szerokim kanale spadkowym. Pod koniec zeszłego tygodnia ustanowił dołek na poziomie 4.8800. Najbliższym oporem jest poziom 4.9400 czyli 23,6% zniesienie Fibonacciego, natomiast wsparciem jest wspomniane minimum na poziomie 4.8800.

Maciej Przygórzewski
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)