Trwa ładowanie...
d38lbs2
15-03-2017 10:50

Po raz pierwszy PZU przekroczyło kwotę 20 mld zł składki przypisanej brutto

Grupa PZU osiągnęła rekordowy wzrost przypisu składki brutto, jednocześnie zwiększając zysk operacyjny rok do roku, a także poszerzyła udziały w rynku ubezpieczeń i umocniła pozycję w sektorze bankowym, podało PZU na swojej stronie internetowej.

d38lbs2

PZU w 2016 roku zebrało 20 mld 219 mln zł składki brutto, co oznacza wzrost składki przypisanej brutto o 10,1 proc. Największa dynamika sprzedaży została zanotowana w ubezpieczaniach komunikacyjnych, które wzrosły o 34,4 proc. rok do roku do 7 mld 50 mln zł. Jednocześnie wskaźnik kosztów administracyjnych dla polskich spółek ubezpieczeniowych w Grupie spadł o 0,7 punktu procentowego rok do roku do wartości 8,1 proc.

"Ubiegły rok był pełen wyzwań, ambitnych projektów i znaczących sukcesów. Jest w nas pasja start-upu i siła giganta kapitałowego. Dobre wyniki finansowe PZU za 2016 rok to efekt konsekwentnie realizowanej strategii. Zgodnie z jej założeniami skoncentrowaliśmy się na budowaniu pozycji w obszarze naszej podstawowej działalności ubezpieczeniowej. Wykorzystując poprawiającą się sytuację na rynku oraz efektywne struktury sprzedaliśmy ponad 700 tys. więcej ubezpieczeń komunikacyjnych niż w ubiegłym roku. W rezultacie nasz udział w rynku majątkowym wzrósł o 3 punkty procentowe r/r, a składka przypisana brutto o 20,4 proc. r/r, notując tym samym dynamikę nie widzianą w PZU od lat. Wzmocniliśmy fundamenty oraz wytyczyliśmy kierunki działalności, tak by w perspektywie najbliższych lat Grupa PZU stała się nie tylko największą grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej, ale także najbardziej innowacyjną, stabilną i rentowną, dostarczającą produkty z obszaru ubezpieczeń, zdrowia, zarządzania aktywami oraz bankowości"
- powiedział Michał Krupiński, prezes PZU, cytowany w komunikacie.

"O sile PZU świadczy także pozycja lidera w ubezpieczeniach na życie" - wskazał Paweł Surówka, prezes PZU Życie SA.

W 2016 roku skonsolidowany zysk z działalności operacyjnej dla Grupy PZU wyniósł 3 mld 34 mln zł wobec 2 mld 940 mln zł w 2015 roku. Zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 1 mld 947 mln zł, a wskaźnik ROE 15 proc. wobec odpowiednio 2 mld 343 mln zł i 18,0 proc. w 2015 roku.

d38lbs2

"W 2016 roku zanotowaliśmy wzrost składki przypisanej brutto Grupy o 1 mld 860 mln zł r/r, zachowując przy tym restrykcyjną dyscypliną kosztową, która przełożyła się na redukcję kosztów stałych o blisko 80 mln zł. Osiągnięty zysk netto w wysokości 1 mld 947 mln zł pozostawał pod wpływem wyższych odszkodowań w ubezpieczeniach rolnych z pierwszego półrocza oraz przeceny pakietu akcji Grupy Azoty, w pełni ujętej w wyniku finansowym. Warto jednocześnie zaznaczyć, że na porównywalność danych finansowych wpłynęło również wprowadzenie w lutym 2016 roku podatku od aktywów instytucji finansowych" - wyjaśnił Tomasz Kulik, dyrektor finansowy PZU.

8 grudnia 2016 roku PZU w konsorcjum z PFR podpisało z UniCredit S.p.A. umowę dotyczącą kupna 32,8 proc. akcji Banku Pekao S.A., za łączną kwotę 10,6 mld złotych. Według komunikatu, transakcja prawdopodobnie zostanie sfinalizowana w drugim kwartale 2017 roku.

"Pekao to wysokiej jakości aktywa inwestycyjne, które charakteryzują zarówno wysokie zyski jak i stabilny wskaźnik wypłaty dywidendy. Biorąc pod uwagę rekomendację zarządu Pekao co do planowanej wypłaty dywidendy za rok 2016 oraz cenę nabywanego przez PZU pakietu, szacowana stopa dywidendy wyniesie ponad 7 proc." - powiedział Krupiński.

Od momentu podpisania umowy wzrosła także kapitalizacja Pekao, już w lutym 2017 roku cena za akcję przekroczyła 142 zł, co oznacza wzrost wartości nabywanego przez PZU pakietu o ponad 1 mld zł. Jak wskazano w komunikacie, włączenie Pekao do Grupy PZU również istotnie zwiększy potencjał w obszarze dystrybucji produktów ubezpieczeniowych oraz inwestycyjnych. Potencjał sprzedaży Pekao i Alior Bank to ok 9,5 mln klientów i 2 700 placówek.

d38lbs2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38lbs2