Trwa ładowanie...
d38lbs2
30-03-2017 10:10

Po słabym początku tygodnia, notowania ropy naftowej odbiły w górę

Warszawa, 30.03.2017 (ISBnews/ Superfund TFI) - Po słabym początku bieżącego tygodnia, notowania ropy naftowej odbiły w górę. Mocna zwyżka miała miejsce zwłaszcza wczoraj, kiedy to cena zarówno europejskiego gatunku ropy Brent, jak i amerykańskiej ropy WTI, zwyżkowały o wyraźnie ponad 2%. W przypadku ropy Brent, oznaczało to wyjście z powrotem ponad poziom 52 USD za baryłkę, docierając do okolic 52,60 USD za baryłkę. Z kolei notowania ropy WTI sięgnęły wczoraj poziomu 49,60 USD za baryłkę. Naturalnie w przypadku tych ostatnich, najbliższym istotnym oporem jest psychologiczna bariera 50 USD za baryłkę.

d38lbs2

Stronę popytową na rynku ropy naftowej wczoraj wsparły informacje napływające z OPEC. Według nieoficjalnych danych, w marcu już po praz trzeci z rzędu produkcja ropy w krajach zrzeszonych w tej organizacji spadła. Oznacza to oczywiście coraz lepsze dopasowanie się państw kartelu do narzuconych im w listopadzie nowych limitów produkcji. Największy spadek produkcji w marcu dotyczył Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które wcześniej ociągały się z cięciem wydobycia dużo bardziej niż inne kraje regionu, takie jak Arabia Saudyjska czy Kuwejt. Emirackie władze obiecały także, że w kolejnych miesiącach będą bardziej skrupulatnie dopasowywać się do limitów produkcji niż wcześniej.

Informacje te pozytywnie wpływają na ceny ropy naftowej w krótkoterminowej perspektywie, ale aby cena tego surowca mogła powrócić do średnio- i długoterminowych wzrostów, konieczne będą bardziej gruntowne zmiany na rynku ropy naftowej. Ze względu na rosnącą produkcję ropy w Stanach Zjednoczonych, walka OPEC z globalną nadwyżką tego surowca traci na skuteczności. Kartel prawdopodobnie będzie więc musiał przedłużyć okres obowiązywania limitów produkcji na kolejne pół roku, aby wesprzeć notowania ropy na światowym rynku. Taki scenariusz jest prawdopodobny, ale jeszcze nie jest on przesądzony - decyzja dotycząca możliwego przedłużenia porozumienia może zapaść jednak już do końca kwietnia.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)

d38lbs2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38lbs2