Poczta Polska: jest szansa na porozumienie ws. płac pracowników
Rozmowy reprezentantów władz Poczty Polskiej ze związkami zawodowymi w sprawie zmian sposobu wynagradzania pracowników "dają nadzieję na porozumienie" - powiedział rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski.
To kolejne spotkanie przedstawicieli władz spółki ze związkami zawodowymi; pierwsze, które odbyło się na początku września, miało charakter techniczno-formalny.
Rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski powiedział że przedstawiciele szefostwa spółki przedstawili związkom zawodowym uwagi pracowników do projektu nowego systemu wynagradzania, które ci zgłosili podczas spotkań oraz na forum intranetowym. Dodał, że "strona związkowa zaproponowała, by jej projektem do negocjacji była kompilacja wypowiedzianego w lipcu układu zbiorowego oraz rozwiązań dotyczących m.in. wynagrodzenia prowizyjnego, których nie udało się wynegocjować w ostatnich dwóch latach".
- Rozpoczęcie merytorycznej dyskusji ze związkami daje nadzieję na porozumienie w sprawie nowego systemu wynagradzania - zaznaczył rzecznik Poczty Polskiej.
Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty Sławomir Redmer powiedział, że "rozmowy z przedstawicielami władz spółki toczą się w duchu partnerstwa". - Kolejne spotkanie zaplanowano za dwa tygodnie. Na razie jest za wcześnie, by mówić o szczegółach - podkreślił.
Na 73 związki zawodowe w firmie, 64 przystąpiły do negocjacji dotyczących zmian w wynagrodzeniach.
Poczta Polska chce uporządkować system wynagradzania pracowników. W lipcu tego roku złożyła stronie związkowej projekt nowego układu zbiorowego.
- Proponujemy włączenie do miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego tzw. trzynastki oraz po 70 proc. dodatku stażowego i części premii czasowej uzależnionej od obecności w pracy. Proponujemy też likwidację dodatku funkcyjnego i konwojowego. Niewłączone do wynagrodzeń zasadniczych części dodatków i środki z dodatku funkcyjnego chcemy pozostawić w funduszu wynagrodzeń i przeznaczać na podniesienie pensji najmniej zarabiających. Zdecydowaliśmy się na utrzymanie dotychczasowych nagród jubileuszowych i odpraw pośmiertnych, których wysokość jest korzystniejsza od przewidzianej prawem - tłumaczył wcześniej prezes Poczty Polskiej Jerzy Jóźkowiak.
Pytany o premie, mówił: - Chcemy je włączyć do układu zbiorowego. Naszym celem jest stworzenie spójnego systemu wynagradzania pracowników za wykonaną pracę i realizację zadań premiowych.
Zapewniał ponadto, że duża grupa pracowników będzie mogła liczyć też na wynagrodzenie prowizyjne. Chodzi o powiązanie pensji z efektami pracy. - Z przeprowadzonych analiz wynika, że nowe zasady spowodują automatyczny wzrost wynagrodzeń pracowników, których praca przynosi korzyści spółce. Uważam, że nasi pracownicy powinni otrzymać jasną i prostą możliwość zwiększania swoich zarobków - mówił prezes Poczty Polskiej.
Poczta Polska to największy pracodawca w kraju. Zatrudnienie w spółce na koniec 2013 r. wynosiło ponad 83 tys. etatów, a w całej grupie ponad 85 tys. Od 2012 r. zmniejszyło się o blisko 12 tys. etatów, głównie w związku z realizacją programu dobrowolnych odejść.