Pod koniec 09 tempo poprawy syt. w firmach osłabło, optymistyczne oczekiwania na '10 - NBP

25.01. Warszawa (PAP) - Ankietowani przez NBP przedsiębiorcy z optymizmem patrzą na 2010 rok, mimo osłabienia tempa poprawy sytuacji w sektorze przedsiębiorstw - wynika z badania...

25.01.2010 | aktual.: 25.01.2010 10:38

25.01. Warszawa (PAP) - Ankietowani przez NBP przedsiębiorcy z optymizmem patrzą na 2010 rok, mimo osłabienia tempa poprawy sytuacji w sektorze przedsiębiorstw - wynika z badania koniunktury przeprowadzonego przez NBP.

NBP zbadał 859 przedsiębiorstw.

"Pod koniec 2009 r. tempo poprawy sytuacji w sektorze przedsiębiorstw nieco osłabło, przy jednak nieprzerwanie rosnącym optymizmie oczekiwań na 2010 r. Powrót na ścieżkę wzrostu utrudnia słaba aktywność inwestycyjna sektora przedsiębiorstw oraz rosnące bezrobocie i niewielka dynamika płac. Obecnie najszybszym tempem poprawy odznacza się przetwórstwo przemysłowe, w tym szczególnie eksporterzy, a więc grupa przedsiębiorstw najbardziej dotknięta przez skutki międzynarodowego kryzysu finansowego"- napisano w raporcie.

Pomimo stopniowej poprawy, głównym problemem sektora przedsiębiorstw pozostaje zbyt mały popyt, a w dalszej kolejności wahania kursu walutowego oraz silna konkurencja" - dodano.

Z badań wynika, że trzeci kwartał z rzędu osłabiła się bariera popytu, ale trudności ze znalezieniem odbiorcy pozostały największym problemem sektora przedsiębiorstw.

Z badania wynika, że kolejny kwartał wyraźnie poprawiły się prognozy i oczekiwania odnośnie popytu, zamówień i produkcji.

W IV kw. 2009 roku odnotowano wzrost aktywności eksportowej sektora przedsiębiorstw wraz ze wzmocnieniem oczekiwań odnośnie dalszej poprawy w I kw. br.

"Skala eksportu pozostaje jednak wciąż poniżej swoich wartości przeciętnych, a sytuacja eksporterów, mimo wyraźnej poprawy, wciąż jest gorsza niż sytuacja przedsiębiorstw oferujących swoje produkty wyłącznie na rynku krajowym" - napisano w raporcie.

Trzeci kwartał z rzędu, choć w mniej widoczny sposób niż trzy miesiące wcześniej, zwiększył się optymizm w zakresie planów zatrudnienia. Ankietowani nadal jednak częściej zamierzają zwalniać pracowników niż tworzyć nowe miejsca pracy.

W I kwartale 2010 roku dynamika płac może ulec dalszemu obniżeniu. Podwyżki planuje mniej przedsiębiorstw niż w analogicznym okresie br., a te firmy, które zdecydują się zwiększać wynagrodzenia informują o mniejszych wzrostach niż obserwowano w ostatnich kilku kwartałach.

Odsetek przedsiębiorstw zamierzających rozpocząć nowe inwestycje w 2010 r. jest tylko nieznacznie wyższy niż w 2009 r., a przy tym wyraźnie niższy niż w latach 2007-08. (PAP)

map/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseusługihandel
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)