Trwa ładowanie...
firma
30-01-2009 09:09

Podatek od ekoopłaty podraża wywóz odpadów

Wysypiska pobierają od firm VAT za składowanie śmieci. Należność ta obciąża ostatecznie konsumentów, którzy nie mogą jej sobie odliczyć.

Podatek od ekoopłaty podraża wywóz odpadówŹródło: Jupiterimages
d3z6d4y
d3z6d4y

Dotyczy to firm, które odbierają śmieci od mieszkańców i wywożą je na wysypiska. Zarządy składowisk pobierają od nich za to wynagrodzenie. Na cenę płaconą wysypiskom składa się opłata za umieszczanie odpadów oraz opłata za korzystanie ze środowiska. Tę drugą zarządca składowiska odprowadza na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego.

Wliczona w cenę

Opłata za korzystanie ze środowiska sama w sobie nie podlega VAT. Potwierdził to m.in. naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu (nr PSUS/OPPII/443/67/04/BG). Jeśli jednak wysypisko obciąża nią klientów, to stanowi ona element kalkulacyjny ceny. Problem polega na tym, że jako część ceny za odprowadzanie śmieci jest już objęta podatkiem od towarów i usług. Niektóre firmy protestują przeciw takiemu rozwiązaniu, argumentując, że nie można pobierać podatku od innej daniny publicznej płaconej na rzecz samorządu terytorialnego.

Ograny podatkowe mają jednak inne zdanie w tej sprawie. Potwierdza to m.in. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPP1/443-191/07/LSz). Stwierdził on, że opłata za korzystanie ze środowiska jest częścią ceny za składowanie odpadów, więc należy opodatkować ją według stawki właściwej dla tej usługi. W tym przypadku jest to 7 proc. VAT.

Koszty dla firm

Firmy zajmujące się wywozem śmieci ponoszą przez to wyższe koszty. Wysypiska obciążają je nie tylko opłatą środowiskową, ale też należnym od niej podatkiem. Zapłata VAT nie stanowi dla MPO większego kłopotu, ponieważ firmy tego typu mogą odliczyć sobie podatek, przez co staje się on dla nich neutralny. Co więcej, przerzucają koszty na konsumentów, którzy ponoszą opłatę za odbiór śmieci powiększoną o VAT.

d3z6d4y

_ Zgodnie z dotychczasową praktyką, jeśli dana opłata jest składnikiem ceny, to podlega opodatkowaniu łącznie _– powiedział “Rz” Adam Bartosiewicz, doktor nauk prawnych.

Wyjaśnił, że zarządcy składowisk muszą w tej sytuacji naliczać VAT zarówno od ceny usługi za umieszczenie odpadów na składowisku, jak i od kwoty będącej równowartością opłaty środowiskowej. Ma to odzwierciedlenie w treści faktur VAT. Nie mogą one być rozbite na dwie składowe, tak by od pierwszego elementu – ceny usługi za umieszczenie odpadów na składowisku – był naliczony VAT, zaś druga pozycja – opłata za korzystanie ze środowiska – była wolna od tego podatku.

Tracą klienci Eksperci zwracają uwagę, że zgodnie z prawem ochrony środowiska opłata środowiskowa obejmuje też m.in. wprowadzanie gazów lub płynów do powietrza. Tymczasem te czynności są zwolnione z podatku.

_ Opłata tzw. marszałkowska za składowanie odpadów jest rodzajem podatku za korzystanie ze środowiska, tak samo jak ta za wprowadzanie zanieczyszczeń do atmosfery _– powiedział “Rz” Jerzy Ziaja, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu. _ Wysypiska i firmy wywożące śmieci na ogół nie protestują przeciwko naliczaniu VAT. Tracą natomiast klienci. _

d3z6d4y

Z naszych obliczeń wynika, że bez 7 proc. VAT naliczanego za składowanie odpadów czteroosobowa rodzina płaciłaby rocznie kilkanaście złotych mniej za wywóz śmieci.

Opinia

Wojciech Kotala, doradca podatkowy w DLA Piper

Opłata środowiskowa jako taka nie podlega VAT. Nie stanowi ona bowiem wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług. Problem polega jednak na tym, że opłata środowiskowa jest niezbędna w wypadku świadczenia usług polegających na składowaniu odpadów. Dlatego staje się ona automatycznie elementem kosztowym wynagrodzenia za takie usługi i jako składnik ceny za usługę składowania odpadów jest przerzucana na przedsiębiorstwa oczyszczania, a następnie na gospodarstwa domowe.

Moim zdaniem taki sposób postępowania przez firmy prowadzące składowiska jest jednak racjonalny i uzasadniony na gruncie ustawy o VAT. W innym wypadku, gdyby np. próbowały one wydzielać wartość opłaty i obciążać kontrahentów w tej części bez naliczania VAT, naraziłyby się na poważne kłopoty z fiskusem i określenie im zaległości w VAT.

Monika Pogroszewska
Zofia Jóźwiak

d3z6d4y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3z6d4y