Podatek od ogrodzeń. Ważne zmiany od 1 stycznia. Oto kto musi zapłacić
Od 1 stycznia 2025 roku, w życie weszły modyfikacje dotyczące podatków od nieruchomości. Zmiany objęły m.in. kwestie związane z garażami i ogrodzeniami. Warto dowiedzieć się, jakie konsekwencje niosą one dla posiadaczy gruntów.
Od początku roku wszyscy właściciele nieruchomości powinni przygotować się na nowe schematy opodatkowania. Według informacji portalu sadyogrody.pl, nowelizacja wprowadza definicję trwałego związku z gruntem, co ma obecnie kluczowy wpływ na sposób naliczania podatków.
Wprowadzone zmiany zawierają także nowe określenie budowli, które poszerza katalog urządzeń technicznych podlegających opodatkowaniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To straszy Polaków na zakupach. "Niech mi pan nawet nic nie mówi"
Opodatkowanie ogrodzeń
Od pewnego czasu dużo mówi się o opodatkowaniu ogrodzeń. Jednak podatek ten będzie dotyczył tylko tych, związanych z działalnością gospodarczą. Prywatne ogrodzenia niebędące częścią działalności gospodarczej wciąż nie będą opodatkowane.
Zgodnie z ustawą, podatek od ogrodzenia nałożony będzie wyłącznie na przedsiębiorców i wynosić będzie 2 proc. od wartości płotu. Warto zaznaczyć, że podatek ten nie jest nowinką, obowiązywał już wcześniej. Nowością jest natomiast pojawienie się w nowelizacji Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wykazu obiektów, które uznawane są za budowle. Wśród nich znajduje się także ogrodzenie.
Przed końcem 2024 roku regulacje dotyczące podatków od nieruchomości nie zawierały precyzyjnej definicji budowli i odnosiły się do przepisów prawa budowlanego.
"A tam za budowlę należało rozumieć m.in. urządzenie budowlane, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, w tym przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki" - wskazywała Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, w artykule dla money.pl.
Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, w którym wyjaśnia, że ogrodzenia były traktowane jako budowle w ramach ustawy z 12 stycznia 1991 roku i podlegały opodatkowaniu od ich wartości początkowej, o ile ich użytkowanie wiązało się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ministerstwo podkreśla, że wszelkie pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje o nowym podatku od ogrodzeń są mylące.
Podatek od garaży
Zmiany w przepisach dotyczą również garaży położonych w budynkach mieszkalnych. Nowe regulacje mogą wpłynąć na wysokość podatków dla ich właścicieli. Jak informuje portal money.pl, wszystkie garaże będą teraz opodatkowane według stawki mieszkaniowej wynoszącej maksymalnie 1,19 zł za metr kwadratowy. Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim właścicieli domów jednorodzinnych z garażami oraz miejsc parkingowych w blokach mieszkalnych.
Zmiana tych przepisów, jak skomentował Marcin Jańczuk z Metrohouse, pomaga zniwelować różnice w naliczaniu podatków przez samorządy, które wcześniej stosowały niejednolite zasady. Według eksperta, ujednolicone przepisy stanowią korzyść dla rynku, a ceny garaży rosną z powodu rosnących stref płatnego parkowania, co czyni dostępne miejsca postojowe szczególnie wartościowymi.