Trwa ładowanie...

Podatek od powietrza. Rodzina zapłaci nawet 200 zł!

Wzrosnąć mają opłaty klimatyczne w nadmorskich i górskich kurortach. Gminy turystyczne podnoszą ceny, by łatać swoje budżety - alarmuje "Rzeczpospolita".

Podatek od powietrza. Rodzina zapłaci nawet 200 zł!Źródło: AFP, fot: Jaime Reina
d4na7dj

Jak wylicza gazeta, czteroosobowa rodzina będzie musiała wydać tylko na samą opłatę klimatyczną nawet 200 zł za dwutygodniowy urlop. To efekt podnoszenia tego specyficznego podatku przez gminy do maksymalnego dozwolonego prawem poziomu.

W 2012 roku opłata w Świnoujściu wzrośnie z 3 do 4 zł za jeden dzień oddychania nadmorskim jodem. Również za świeże górskie powietrze w Szczyrku trzeba będzie zapłacić więcej, bo już 2 zł. Podwyżkę turystom zafunduje też Darłowo (2 zł) oraz Sopot (4 zł). Nad wyższą opłatą zastanawia się jeszcze Ustka (obecnie 2 zł, od nowego roku być może 2,6 zł). Jak przypomina "Rz", ustawowy limit dla uzdrowisk to 4,06 zł, a dla pozostałych gmin 2,08 zł.

Opłata klimatyczna to lokalny podatek pobierany przez gminy od osób czasowo przebywających w ich granicach w celach wypoczynkowych, turystycznych lub szkoleniowych. Jak podkreśla na łamach "Rz" burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, klimatyczne to łatwy pieniądz, a na dodatek przeciwko takim podwyżkom nie protestuje lokalna społeczność.

d4na7dj

Gazeta wylicza, że na przykład małe Mielno na opłacie zarabia rocznie 1,6 mln zł. Na dodatek uzdrowiska dostają bonus - państwo dopłaca drugie tyle, ile w mieście zdrojowym uda się zebrać od turystów. Na przykład Kołobrzeg z klimatycznego ma rocznie ok. 7 mln zł, z czego 3,5 mln zł pochodzi z budżetu państwa.

Jak pisze "Rz", część gmin zamiast podwyższania opłat planuje lepiej zorganizować jego ściąganie. Problem dotyczy głównie gór, gdzie najwięcej jest małych rodzinnych pensjonatów, w których nikt od turystów nie chce zdzierać dodatkowej daniny. Dlatego w Szklarskiej Porębie podatku od powietrza nie płaci nawet 40 proc. turystów.

Wirtualna Polska / "Rzeczpospolita"

d4na7dj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4na7dj