Trwa ładowanie...

Podatnicy znikają, a fiskus ma problemy

Maleje liczba osób, które odprowadzają 18- lub 32-proc. podatek PIT. To źle
wróży finansom państwa - informuje "Rzeczpospolita".

Podatnicy znikają, a fiskus ma problemyŹródło: WP.PL
d22rg1z
d22rg1z

W 2011 roku w Polsce mieliśmy 654,2 tys. podatników. Tyle osób rozliczało się z fiskusem na zasadach ogólnych. Okazuje się, że to aż o 253,5 tys. mniej niż jeszcze w 2010 r. Tak wynika z danych Ministerstwa Finansów. Sprawa jest o tyle ciekawa, że w ostatnim dziesięcioleciu ministerstwo odnotowywało nieustanny przyrost liczby podatników. Jedyny niewielki spadek o 7 tysięcy widoczny był w 2009 roku, ale winę za to można zrzucić na kryzys finansowy.

Spadająca liczba podatników jest o tyle zaskakująca, że rok 2011 był dla naszej gospodarki bardzo łaskawy. Wpłynęły na to m.in. wzmożone inwestycje przed Euro 2012 i znaczny wzrost zatrudnienia. Resort Finansów nie tłumaczy jednak, skąd tak duży spadek liczby podatników płacących PIT na zasadach ogólnych.

"Rzeczpospolita" wskazuje, że może mieć to związek m.in. ze spadająca liczba emerytów i rencistów. Wynika to przede wszystkim z przyczyn naturalnych. Ich ubiegłoroczna liczba wobec 2010 roku zmniejszyła się o 72 tys. - wynika z danych GUS. Drugą przyczyną są zmiany w prawie. Niektórzy przedsiębiorcy zdecydowali się zrezygnować z opodatkowania skala i wybrali ryczałt lub 19- proc. podatek liniowy. Liczba ryczałtowców zwiększyła się o ok.44,4 tys., natomiast opodatkowanych liniowo o 15 tys.

Ważnym czynnikiem powodujących spadek liczby podatników jest również powiększanie się szarej strefy. Niektórzy wolą nie ujawniać swoich dochodów.

d22rg1z

Wśród ubywających podatników najwięcej jest tych zarabiających najmniej, rozliczających się według I skali podatkowej, czyli zarabiających do 85,5 tys. zł. Ich liczba spadła o 1,2 proc. Przybyło za to podatników, którzy zarabiają powyżej 85,5 tys. zł i rozliczają się 32-proc. PIT. Wzrost w tej grupie wyniósł aż 12 proc.

Przyszłoroczny budżet zakłada, że wzrost wpływów z PIT sięgnie ponad 6 proc. W ubiegłym roku wynik ten oscylował około poziomu 7-8 proc.

d22rg1z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22rg1z