Trwa ładowanie...
d430zeu

Podkarpackie/ 20 lat pierwszej w kraju Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Ponad 7 mld zł nakładów inwestycyjnych i 30 tys. miejsc pracy powstało od początku funkcjonowania Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu. Po tych 20 latach widzimy, że istnienie strefy to prawdziwy sukces - uważa wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Marcin Zieliński.

Share
d430zeu

W Jasionce odbyła się debata poświęcona funkcjonowaniu mieleckiej SSE, która powstała jako pierwsza w kraju w 1995 r. W Polsce obecnie funkcjonuje 14 SSE. Na Podkarpaciu istnieje również tarnobrzeska SSE, która - podobnie jak mielecka - zarządzana jest przez ARP.

Zieliński, wspominając początki mieleckiej strefy podkreślił, że powstała ona w specyficznym miejscu, gdzie istniała monokultura przemysłowa. Strefa miała utworzyć nowe miejsca pracy dla pracowników mieleckich zakładów lotniczych, które tworzyły głównie na rynki wschodnie.

"Agencja, ale także samorząd i rząd zrobiliśmy eksperyment, który się udał gdzieś na zewnątrz Polski, ale nikt nie wiedział, czy będzie to sukces także u nas. Ale po tych 20 latach widzimy, że to jest sukces. W jego efekcie z monokultury przemysłowej powstał tak naprawdę wielki park przemysłowy. W ślad za tą decyzją powstawały inne strefy w Polsce" - dodał wiceprezes ARP.

d430zeu

Pytany o przyszłość SSE, które zgodnie z obowiązującymi przepisami mają działać tylko do 2026 r. powiedział, że w jego ocenie po tej dacie strefy będą nadal funkcjonować.

"Tendencja światowa jest taka, że strefy nadal będą - nie przesądzam, na jakich warunkach będą działać, bo mapa pomocy publicznej zmieniana jest co kilka lat w zależności od stopnia wzrostu zamożności regionu. Ta infrastruktura i kooperacja firm, które tu powstały w ramach strefy to wartość sama w sobie. Sądzę, że po roku 2026 r. strefy, w jakieś formule będą wciąż istniały" - mówił.

Wiceprezes ARP zaznaczył, że w najbliższej przyszłości strefy będą chciały poszerzać się pod konkretne projekty. "To inwestor, który przyjdzie do nas z gotową koncepcją inwestycji będzie decydował, gdzie powstanie nowa podstrefa" - dodał.

Do roku 2020 ARP zamierza przeznaczyć łącznie ponad 150 mln zł na rozbudowę infrastruktury w dwóch zarządzanych przez siebie strefach.

d430zeu

Z kolei dyrektor mieleckiego oddziału ARP Krzysztof Ślęzak powiedział w rozmowie z PAP, że w tym roku strefa powiększy się o nowe tereny m.in. w woj. lubelskim. "Planujemy też otworzyć się na nowe branże w tym m.in. spożywczą. Chcemy bliżej współpracować ze szkolnictwem i promować kooperację między firmami, które funkcjonują w strefie" - dodał.

SSE Euro-Park Mielec znajduje się w 26 podstrefach w pięciu województwach; jej obszar to 1460 ha. Wiodące branże to m.in: lotnictwo, motoryzacja, tworzywa sztuczne i meble.

d430zeu

Podziel się opinią

Share
d430zeu
d430zeu