Podkarpackie/ 40 projektów transgranicznych w poprzedniej perspektywie UE
W poprzedniej perspektywie finansowej UE w l. 2007-2013 wnioskodawcy z Podkarpacia zrealizowali 40 projektów w ramach dwóch programów współpracy transgranicznej. Łączna ich wartość to 58 mln euro.
15.11.2016 07:40
Jak poinformował PAP rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, beneficjenci z regionu mogli korzystać z dwóch programów transgranicznych: Polska-Słowacja (PL-SK) oraz Polska-Białoruś-Ukraina (PL-BY-UA).
"Z tego pierwszego programu zrealizowanych zostało 15 projektów. Natomiast z programu Polska-Białoruś-Ukraina 25 projektów. Ponadto w ramach programu PL-SK, podkarpaccy wnioskodawcy zrealizowali 123 mikroprojekty, czyli niewielkie inicjatywy o wartości dofinansowania w przedziale od 5 tys. euro do 50 tys. euro" - dodał.
Łączna wartość projektów z programu PL-SK to 16,7 mln euro, a dodatkowe 4,1 mln euro to wartość mikroprojektów. Z kolei 37,2 mln euro to wartość dofinansowania z programu PL-BY-UA.
Leyko zaznaczył, że największą grupę wnioskodawców stanowiły samorządy (gminy, powiaty), poza tym projekty realizowane były przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, w tym m.in. Euroregion Karpacki, Stowarzyszenie Pro Carpathia czy Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego. Projekty realizowały także instytucje kultury, uczelnie oraz administracja rządowa.
Wśród projektów zrealizowanych z polsko-słowackiego programu jest m.in. inwestycja w rozwój infrastruktury drogowej pomiędzy powiatem krośnieńskim, jasielskim i bardejowskim.
Dzięki unijnemu dofinasowaniu w wysokości 2,8 mln euro udało się również wybudować system kanalizacyjny w gminach Zarszyn i Pakostov.
Polskie i słowackie samorządy współpracowały również w dziedzinie turystyki. Przykładem jest projekt zakładający utworzenie transgranicznej sieci produktów turystycznych w Krośnie, Svidniku i Presovie.
Jednym z najważniejszych projektów, który został dofinansowany z programu PL-BY-UA była budowa przejścia granicznego z Ukrainą w Budomierzu. Kwota unijnego wsparcia to 5,2 mln euro.
Natomiast samorząd Lubaczowa zrealizował dzięki temu programowi projekt "Rozwój przedsiębiorczości poprzez udostępnienie terenów inwestycyjnych miasta Lubaczów i gminy Lubaczów oraz rekultywację terenów zdegradowanych powiatu Jaworowskiego i Nowy Rozdił". W jego ramach m.in. powstała w Lubaczowie strefa inwestycyjna. Dofinansowanie wyniosło prawie 3,95 mln euro.
Z kolei Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu zrealizowało projekt razem z Nowojaworivskim Szpitalem Rejonowym nr 1, którego celem była m.in. wymiana doświadczeń w obsłudze ruchu transgranicznego oraz poprawa wyposażenia obu placówek w zakresie diagnostyki i leczenia.
Zdaniem marszałka województwa Władysława Ortyla, podkarpackie samorządy dobrze wykorzystały pieniądze, które były dostępne w ramach programów transgranicznych w l. 2007-2013.
"Biorąc pod uwagę zainteresowanie samorządów tymi programami, kiedy łączna wartość złożonych w trakcie naborów wniosków kilkukrotnie przekraczała dostępną kwotę oraz szeroki zakres tematyczny realizowanych projektów, można uznać, że wsparcie otrzymane w ramach programów współpracy transgranicznej zostało dobrze wykorzystane" - stwierdził.
Według Ortyla, w obecnej perspektywie finansowej zainteresowanie programami współpracy transgranicznej pozostanie na dotychczasowym poziomie. "Dowodem tego są wstępne informacje dotyczące pierwszych naborów. Sądzę, że kontynuowane będą powstałe w poprzedniej perspektywie partnerstwa" - zaznaczył.