Podkarpackie/ Kłokoczka południowa wróciła w otoczenie człowieka

Ok. 20 tys. krzewów kłokoczki południowej rośnie wokół budynków publicznych lub w przydomowych ogrodach na Podkarpaciu. "Jeszcze pięć lat temu można ją było oglądać głównie w rezerwatach" - powiedział PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

21.10.2015 07:50

"Obecnie na Podkarpaciu w środowisku naturalnym, w otoczeniu człowieka rośnie blisko 90 proc. wszystkich polskich krzewów kłokoczki południowej. Stała się ona wyjątkowo popularna; wiele instytucji, firm, czy też osób prywatnych jest zainteresowanych jej posiadaniem" - zaznaczył rzecznik.

Przypomniał, że swą popularność kłokoczka zawdzięcza leśnikom z krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

"Pięć lat temu ze szkółki leśnej nadleśnictwa Ustrzyki Dolne w Orelcu w Bieszczadach do gmin, parafii, szkół i placówek kultury regionu przekazano blisko trzy tysiące sadzonek. Celem akcji było zachęcenie do sadzenia krzewu, który jest rzadki w środowisku naturalnym i podlega ochronie" - dodał Marszałek.

Przedsięwzięcie okazało się skuteczne. "Nie ma tygodnia, żeby nie pytano o sadzonki kłokoczki. Jej rosnąca popularność sprawiła, że oprócz szkółki w Orelcu hodowana jest także w innych naszych szkółkach leśnych" - zauważył rzecznik RDLP w Krośnie.

Kłokoczkę można spotkać w wielu miejscowościach Podkarpacia, np., w Sanoku od kilku lat ponad 100 krzewów tej rośliny zdobi m.in. otoczenie budynków publicznych. Podobnie jest w Krościenku Wyżnym k. Krosna, gdzie miejscowe Stowarzyszenie Kulturalne "Dębina" rozprowadziło kilkaset okazów.

"Jest bardzo ładnym krzewem kwitnącym. Warto pamiętać, że już przez Celtów była nazywana świętym zielem. Przypisywano jej różne właściwości nadzwyczajne. W tradycji ludowej z kłokoczką związanych jest wiele obrzędów" - powiedział Marszałek.

Kłokoczka w warunkach naturalnych w Polsce występuje jedynie na Pogórzu Karpackim. Przypomina leszczynę. Osiąga od dwóch do czterech metrów wysokości. Kwitnie od maja do czerwca.

Jej białe lub różowe kwiaty są podobne do winnych gron. Niektóre mają nawet kilkanaście centymetrów długości.

Dekoracyjne są też owoce kłokoczki. W torebkach występuje do sześciu twardych nasion, które "kłokoczą" na wietrze.

Pędy rośliny używane były do wyrobu krzyżyków, lufek do palenia, fajek, piszczałek. Z nasion kłokoczki wytwarza się różańce.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)